Týdenní přehled ze světa kvantových počítačů, software, algoritmů, sítí, kryptografie a technologií včetně kvantového byznysu a investic.

Obrázek týdne: porovnání klasického a kvantového memristoru. Kredit: University of Vienna

Kvantový počítač

Vědci z University of Vienna představili kvantovou verzi memristoru. Memristor je poměrně nová elektronická součástka jejíž odpor se mění v závislosti na v minulosti proteklém proudu, tj. pamatuje si data i po odpojení napájení. To by se se hodilo třeba na RAM v počítači a nemuseli byste tak dlouho bootovat, když jej zapínáte. Avšak, v jistém smyslu je chování memristoru podobné neurálním synapsím. Proto se očekává velká budoucnost memristorů pro neuronové sítě. A kvantové neuronové sítě mají ještě něco více do sebe. Avšak to je ještě daleko.

Výzkum zvláště spinových qubitů v křemíku nabírá na obrátkách. Nyní představili svůj dvou-qubitový processor s fidelitou 99.8% výzkumníci z Princeton University. Pro připomenutí, tento typ qubitů je založen na spinu elektronu. Pro zajímavost, velikost takového spinového qubitu je zhruba 100 nanometrů zatímco supravodivý qubit má velikost zhruba 300 mikrometrů.

Kvantové algoritmy a software

Pasqal je kvantová společnost, která kromě hardware pracuje i na kvantovém software. Jedno z jejich řešení pracuje s kvantovými metodami pro řešení nelineárních diferenciálních rovnic. Ty jsou důležité pro různé modelace a simulace ve velkém používaném v inženýrství všeho druhu. Pro výzkum využitelnosti a kvantové výhody získal Pasqal finance od společnosti Siemens.

Quandela je francouzský startup pracující na fotonickém kvantovém počítači. Jejich cílem je zpřístupnit jejich fotonický procesor ke konci roku 2022. K tomu nyní vydává softwarový open-source balíček Perceval. Je to balíček určen kvantovým vývojářům, který by měl pomoci připravit kvantové algoritmy kompatibilní s jejich fotonickými qubity včetně jejich simulace.

Když píšu o kvantových novinkách v ČR, tak se zpravidla jedná o akademický výzkum. Nyní tu však mám novinku z ČNB, která má svůj výzkum zaměřený na kvantové počítače. Konkrétně se zabývali, zde by kvantové počítače šly použít pro řízení devizových rezerv.

Kvantový byznys, investice, granty

Ve státě Nové Mexico se formuje kvantová koalice předních institucí, jako jsou Sandia National Laboratories, The University of New Mexico and Los Alamos National Laboratory, jejíž cílem je z Nového Mexica vytvořit národní kvantový hub. Cílem hubu je podpořit vzdělávání, zakládání startupů a obecně podporovat vývoj a výzkum.

Kvantově softwarová společnost 1Qbit vyčlenila svou divizi pro chemické simulace do samostatné spin out společnosti Good Chemistry Company. Ti budou pokračovat ve vývoji nástrojů pro chemické simulace na kvantových počítačích. Tento spin out rovněž už získal seed investice.

01 Communique, startup zabývající se kvantovou kryptografií, bude pro Metaverse vyvíjet kvantově odolný blockchain.

Americké ministerstvo obrany podpoří spolupráci GlobalFoundries a PsiQuantum částkou 25 milionů USD. GlobalFoundries bude vyrábět fotonické kvantové čipy navržené PsiQuantum. PsiQuantum zároveň uzavírá partnerství s laboratoří amerického letectva.

Qubit Club

Naše články