Přinášíme vám týdenní přehled ze světa kvantových počítačů, software, algoritmů, sítí, kryptografie a technologií včetně kvantového byznysu a investic.

Umělecké zobrazení NV-center v diamantech jako zdroje fotonů. Kredit: Humboldt-Universität zu Berlin

Kvantové počítače

Evropský Quantum Flagship spouští projekt PASQuanS2 s rozpočtem 16.6M EUR. Cílem projektu je vyvinout kvantový simulátor, který bude schopen simulovat až 10 000 atomů. Jedná se pokračování předchozího projektu PASQuanS, který měl stejný cíl, jen simuloval mnohem méně atomů. Projekt vede Max Planck Institute of Quantum Optics ale celkově se skládá z 25 institucí a startupů napříč EU (Německo, Rakousko, Francie, Itálie, Španělsko a Slovinsko).

Na Quantum Zeitgeist vydal další článek o další velké postavě kvantového světa, o Johnu Preskillovi. Preskill je autorem známé zkratky NISQ, autorem také kvantových korekčních mechanizmů. A také je držitelem profesorské pozice Richarda Feynmana na Caltechu (ano, v USA některé profesorské pozice mají název na počest významných vědců).

Kvantový software

Na blogu qiskit.com je další pěkný příspěvek. Tentokrát velmi praktický, kde vám ukážou něco z kvantových optimalizací, konkrétně tzv. maximal covering location problem. Ten lze namapovat na vyhledávací problém s určitými restrikcemi.

Zapata Computing získal patent na tzv. Robust Amplitude Estimation (RAE). Amplitude estimation je jeden ze základních kvantových algoritmů, který je základem různých aplikací ale i dalších složitějších algoritmů. Zde vylepšená verze RAE se chlubí tím, že má menší výpočetní nároky jak na qubity tak i časové. Tedy by mohl jít věrohodně použít dříve než konkurence s originálním algoritmem.

Q-Ctrl, který je světovým hráčem v optimalizace kvantového hardware, vydal vlastní QAOA solver. QAOA je dominantní kvantový algoritmus pro optimalizace, který funguje docela dobře. Ale jen na kvantových simulátorech. Pokud jej použijete na reálném současném kvantovém procesoru, tak nejste daleko od obyčejného statistického počítače. Nicméně Q-Ctrl se chlubí tím, že díky jejich optimalizacím a redukcím kvantových chyb (v rámci Fire Opal) může QAOA fungovat mnohonásobně lépe i na současných kvantových procesorech.

QAOA s Fire Opal. Horní obrázek ukazuje ideální stav. Dolní pak ukazuje QAOA na reálném kvantovém procesoru bez a s Fire Opal. Kredit: Q-Ctrl

Kvantové technologie

Tým evropských badatelů vylepšil postup generování kvantových náhodných čísel z kvantových stavů vakua. Jejich technologie těží opravdová náhodná čísla z říše kvant rychlostí 100 gigabitů za sekundu, což je nový rekord. Dosavadní rekord přitom pokořili o jeden řád. Pokračování na osel.cz A originální PR v angličtině najdete na phys.org.

Vědci z Humboldt-Universität zu Berlin představili nový integrovaný zdroj jednotlivých fotonů na bázi NV center v diamantech. Unikátnost tohoto zdroje je jeho velká frekvenční stabilita stabilita generovaných fotonů, jinak řečeno, všechny fotony mají opravdu stejnou barvu.

Kvantová bezpečnost

Francouzký gigant Atos se v rámci své služby Eviden pouští i do kvantově odolného šifrování (PQC). Konkrétně jejich Trustway Proteccio Hardware Security Module (HSM) bude brzy podporovat i PQC algoritmy díky spolupráci s CryptoNext Security.

Kvantový byznys, investice, granty

Na některých organizacích si dělají výzkum tak nějak pro sebe a pro publikace. Ale někde, i v případě základního výzkumu pro kvantové počítače, hodně extenzivně spolupracují se startupy. Přehled 10 nejaktivnějších najdete zde.

Výzkumná agentura Wellcome Leap oznámila svůj program Quantum for Bio, jehož cílem by mělo být podpořit výzkum a vývoj aplikací kvantových počítačů pro oblast zdravotnictví. A k tomu má připravených 50M USD pro dva různé typy výzev.

Startup ze Singapuru Horizon Quantum Computing získal v investiční sérii A 18.1M USD.

A další kvantový hráč z burzy zveřejnil výsledky, tentokrát IonQ. To oznámilo zisk 11.1M USD s tím, že to hodně narostlo poslední kvartál. A dále má předběžně dohodnuté zakázky (tzv. bookings) za 24.5M USD pro rok 2023. Jinak celkově, jako všichni, je ve ztrátě 48.5M USD.

Někteří z vás mají jako koníčka investice do akcií a jsou i zde ty kvantové. Avšak, jak poslední dobou píšu, vypadá to spíše neslavně. Co za tím je, proč ty propady jsou od 70 do 90%? To se snaží nastínit zde. Jedna z hlavních příčin může být, že na burzu dostali neorganicky skrze SPAC, místo toho, aby na burzu dorostli organicky.

Spekuluje se, že v dalším kole omezení vývozu do Číny se USA více zaměří i na technologie kolem kvantových počítačů.

Ať si o tom myslíte cokoliv, tak diverzita a inkluze je i téma v kvantovém byznysu.

Dále spolupráci oznámili izraelský Classiq a KPMG Global Quantum Hub. Cílem je spojit síly a nabídnout nejlepší řešení společným zákazníkům.

Finský vývojář a výrobce kvantových počítačů IQM expanduje a otevírá svou kancelář v Singapuru pro celou APAC oblast. Je fajn vidět, že i evropské firmy proráží ve světě.

Kanadský startup Agnostiq získal v rozšířeném investičním seed kole 6.1M USD. Agnostiq je kvantově softwarový startup pracující na nástroji Covalent tzv. open-source workflow orchestration platforma.

V Nizozemí v rámci Quantum Delta NL spouští program Infinity. Jedná se o program na podporu vznikání kvantových startupů formou spin outu, tedy z univerzitního výzkumu či týmů. Program Infinity pomůže je provést celým procesem. Navíc Quantum Delta NL funguje i jako VC investor, takže mohou získat i první investice.

AWS oznámilo spolupráci s Element Six na vývoji syntetických diamantů. AWS se konkrétně zajímá o syntetické diamanty s jasně definovanými nečistotami (NV centra) pro využití pro kvantové počítače, kvantové sítě i kvantové senzory.

Nakonec jsou zde spekulace, že významné pokroky v AI, například ChatGPT mohou v některých firmách přesměrovat peníze pro inovace z kvantových počítačů do AI, kde zisk je mnohem blíže.