Týdenní přehled ze světa kvantových počítačů, software, algoritmů, sítí, kryptografie a technologií včetně kvantového byznysu a investic.

Obrázek týdne: programovatelný kvantový procesor od Xanadu. Kredit: Xanadu

Kvantové počítače

Pro některé typy kvantových počítačů (qubitů) lze použít metody, které používáme při výrobě současných klasických čipů. Z tohoto pohledu by Taiwan mohl být světovou jedničkou v oblasti spinových qubitů. Avšak lokální kvantoví vývojáři se setkávají se nezájmem výrobců klasických čipů, kteří obecně mají hodně plné kapacity a nemají prostor pro experimentování. Avšak, pokud se kvantový počítač prosadí, bude to škoda i pro ně. Naopak, Intel konzistentně o kvantové čipy jeví zájem a zkoumá i využití polovodičových procedur pro kvantové čipy. Z dlouhodobého hlediska to Intelu může v budoucnu dát náskok oproti TSMC. Podobný přístup jako Intel má i GlobalFoundries zaměřující se hlavně na fotonické čipy. Obecně dost zajímavé čtení.

Pro ty z vás, kteří s kvantovými počítači se teprve seznamujete, tak tady najdete pěkný článek, který srovnává různé typy qubitů a paradigmata kvantových počítačů.

Xanadu uvolnilo do svého veřejného cloudu svůj nový procesor Borealis. Jedná se o plně programovatelný fotonický kvantový procesor, první veřejně dostupný. Xanadu o tomto procesoru tvrdí, že nabízí kvantovou výhodu, tedy že je schopnější než klasický počítač. Tato kvantová výhoda byla demonstrována pro vzorkování bosonů (boson sampling), tedy na něčem, co není pro praktické účelů vůbec užitečné. Samotný procesor je schopný dosáhnout až 216 qubitů ve formě stlačených stavů, které jsou navzájem kvantově provázané ve 3D struktuře (samozřejmě ne ve fyzické, ale v topologické).

A Borealis bude podporovaný a přístupný i skrze AWS Amazon Braket. S Amazon Braket je nyní internovaná platforma pro kvantový softwarový vývoj od Classiq.

Na webu Tom’s Hardware rozebírají NVIDIA a její přístup ke kvantovým počítačům a hybridním platformám s důrazem na GPU od NVIDIA. Pěkné a zajímavé čtení.

Kvantový software a algoritmy

Na The Quantum Insider nyní najdete žebříček Top 35 open source nástrojů pro kvantové počítání. Samozřejmě tu najdete větší i menší projekty jako například OpenFermion, TensorFlow Quantum, Quirk. Jde o spoustu zajímavých nástrojů, některé na kompletní vývoj, některé jen nápomocné. A minimálně je dobrý mít přehled o nich.

Kvantové vzdělávání

QCzech a QSlovakia budou v průběhu června organizovat online workshopy kvantového programování QBronze a poprvé i QSilver určený pro mírně pokročilé. Přednášky a cvičení sice budou v angličtině, ale účastníci budou Češi a Slováci. Workshopy jsou vhodné pro středoškoláky, či univerzitní studenty. Jedou úplně od začátků. Takže se nebojte a přihlaste se. Počet míst je limitován.

A připojit se můžete i do naší komunity Qubit Club. Všichni jsou vítaní!

Kvantový byznys, investice, granty

Francouzský Pasqal dodá dva 100 qubitové kvantové simulátory pro European HPCQS projekt. HPCQS je evropský projekt pro hybridní kvantově-klasické výpočetní centra. To jestli má smysl už nyní vytvářet kvantová výpočetní centra, kdy dané kvantové procesory ještě nenabízejí výhodu a jestli dodavatel má být zrovna Pasqal nechám na zvážení vám.

A podobně německo-rakouský startup Quantum Brilliance dodal svůj kvantový čip do Pawsey Supercomputing Research Centre. Quantum Brilliance pracuje na procesorech na bázi NV center fungující při pokojové teplotě a celé zařízení se vejde do racku.

Celý technologický akciový trh je pořádně na vlnách, nebo spíše v propadu a tím spíše kvantové akcie. Pěknou analýzu k tématu najdete tady.

QuantWare, který se zabývá vývojem supravodivých kvantových čipů, rozjíždí více spoluprací. Již minulý týden oznámil spolupráci s QuantrolOx, který pomůže s řídicím systémem pro supravodivé qubity. Nyní ohlásil spolupráci i se startupem QphoX, který se zabývá „síťováním“ kvantových procesorů do jednoho celku. Jedná se v podstatě o mini kvantovou síť skrze dva a více kvantových čipů mohou spolupracovat. Jedná se jednoznačně o trend. V podobném duchu pracují i Rigetti nebo IBM.