Týdenní přehled ze světa kvantových počítačů, software, algoritmů, sítí, kryptografie a technologií včetně kvantového byznysu a investic.

Čip pro uvězněné ionty od Infineon. Kredit: Infineon

Kvantové počítače

Jak je na tom EU ve virtuálním kvantovém závodě? No spíše jsme stále za USA a Čínou. Otázka je, jestli se k nim přibližujeme nebo vzdalujeme. To rozebírají i na Sifted. Dle článku, závod zatím stále vede USA s Čínou a Spojeným královstvím v zádech, pak EU. Dali dohromady 4 doporučení, aby EU držela krok. ◆ 1) EU by se měla snažit lépe pospojovat jednotlivé národní iniciativy a aktivity ◆ 2) Větší zapojení obranného průmyslu. ◆ 3) Lepší propojení poptávky a nabídky. Vybízení firem k brzkému najetí na kvantové počítače. ◆ 4) EU by měla pomoci k větším soukromým investicím do evropských kvantových startupů. ◆ Poznámka redakce: škoda že pro českou vládu ani její předsednictví kvantové technologie nejsou tématem. To i Francie v rámci svého předsednictví měla pár akcí zaměřených právě i na kvantové technologie…

Oxford Ionics spolu s německým Infineon Technologies se spojují ve snaze vyvinout kvantový procesor na bázi uvězněných iontů. Jejich cílem je nabídnout stovky qubitů v plně integrovaném čipu do pěti let. Avšak ještě letos by se první prototyp měl zpřístupnit skrze jejich cloud. Velký důraz také kladou na korekce kvantových chyb a i blízké napojení kvantového čipu na klasický křemíkový čip, kde zase dominuje Infineon.

Kvantové sítě a kryptografie

Šest fenerálních/národních agentur (U.S. Army Combat Capabilities Development Command Army Research Laboratory, U.S. Naval Research Laboratory, U.S. Naval Observatory, National Institute of Standards and Technology, National Security Agency/Central Security Services Directorate of Research, National Aeronautics and Space Administration) oznámili společný záměr vytvořit metropolitní kvantovou síť ve Washingtonu. Projekt si klade hned několik cílů, například vývoj jednotlivých komponent pro kvantové sítě s lepší fidelitou, realizace vlastní sítě, která propojí dané agentury, výzkum a vývoj kvantové informační sítě (s přenosem kvantového provázání), emulace, simulace a modelování kvantových sítí a vývoj řídícího a management software, který bude nad kvantovou sítí. A v neposlední řadě se bude jednat o testbed (testovací síť pro aplikace) pro instituce z amerického ministerstva obrany.

NIST tento týden oznámil první čtyři kandidáty na kvantově-odolné šifrování, kteří budou standardizováni. Pro PKE-KEM se jedná o:

Pro digitální podpisy budou standardizovány:

Více detailů si můžete přečíst tady u nás. Jedná se samozřejmě o obrovské téma a najdete spoustu dalších článků, například na TechXplore, ZDNet

Kvantový byznys, investice

Objevil se nový startup z Izraele, Quantum Source (QS), který získal 15 milionů USD jako seed investici. QS se zaměřuje na vývoj fotonických kvantových počítačů

Oxford Quantum Circuits (OCQ) uzavírá investiční kolo series A v hodnotě 46.45 milionů USD, což je poměrně vysoká investice. OCQ pracuje na kvantových počítačích na supravodivé bázi. Poměrně složité škálovací možnosti supravodivých qubitů chce OCQ překonat pomocí své patentované 3D struktury Coaxmon.

QuiX Quantum, evropský starup pracující na fotonických kvantových čipech, uzavřel seed investiční kolo v hodnotě 5.5 milionů EUR.

Dále spolupráci uzavřeli i IDQuantique, leader v QKD, a CryptoNext Security, leader v PQC, za účelem vývoje nové aplikace pro posílání zpráv, něco jako WhatsApp nebo Signal. Aplikace již bude s kvantově odolným šifrováním a IDQuantique samozřejmě nebude implementovat QKD, ale jejich mobilní kvantový generátor náhodných čísel.