Týdenní přehled ze světa kvantových počítačů, software, algoritmů, sítí, kryptografie a technologií včetně kvantového byznysu a investic.

Obrázek týdne: nový rekordně účinný zdroj kvantově provázaných fotonů. Kredit: UPOL

Kvantová fyzika

A něco málo z českých luhů a hájů. Výzkumníci z Olomouce z Univerzity Palackého spolu s dalšími kolegy napříč Evropou vyvinuli nový zdroj kvantově provázaných fotonů na bázi kvantových teček a optických mikrorezonátorů. Díky této kombinaci dosáhli rekordně vysoké účinnosti. Nový zdroj vznikl v rámci projektu QuantERA HYPER-U-P-S.

Kvantové počítače

Tady najdete pěkný článek na téma fotonických kvantových počítačů se stlačenými stavy. Fotonické kvantové počítače mohou sloužit i jako univerzální gate-based kvantové počítače. Nicméně, jejich princip fungování je velmi odlišný a mnohem komplikovanější na pochopení. V tomto článku toto naklepnou hlavně ve spojení s Xanadu. Ale na konci článku najdete i poznámky k ostatním. Mimo jiné i k čínskému fotonickému počítači, který sice ukázal kvantovou nadvládu, ale z technického hlediska není škálovatelný.

Vědci z University of Innsbruck postavili nový kvantový počítač na bázi uvězněných atomů, který však nepoužívá qubity, ale qudity. Konkrétně používají atomy cesia, které mohou nabývat osmi různých kvantových stavů a těch skutečně využili, tedy jeden qudit může nabývat osmi různých stavů a jejich libovolné kombinace. Obvykle se používají dva nejnižší. Většinou se používají dva stavy, neboť je to jednodušší matematicky, ale i technicky. Ono může být problém rozpoznat více stavů a je proto potřeba přesnější zařízení.

Australský výrobce křemíkových wafferů Silex oznámil, že vyvinul metodu pro přípravu ultračistých křemíkových waferů. Běžný wafer pro klasické čipy, obsahuje kromě Si-28 i další izotopy, například Si-29 (má o neutron navíc a tím pádem i spin 1/2), který nevhodně interaguje se spinovými qubity a snižuje jim tak dobu koherence. Silex vyvinul laserovou metodu k odstranění těchto izotopů. Silex spolupracuje například se Silicon Quantum Computing.

Kvantový software a algoritmy

Google vydal svůj programovací jazyk Cirq ve verzi 1.0.0.

A google také vydal Quantum Virtual Machine. Jedná se o virtuální stroj, který by vám měl věrohodně zprostředkovat programování na kvantovém počítači podobnému, co má Google Quantum AI v laboratoři. Přístupný je to skrze Colab a je to plně zdarma.

Quantum Computing Inc. (QCI) se ve své tiskovce pochlubilo, že vyřešilo starší optimalizační problém s 3 854 proměnnými s přes 500 okrajových podmínek za 6 minut. Jedná se soutěžní o úlohu z roku 2021 ze společné soutěže BMW a Amazon AWS. Jejím cílem je navrhnout co nejoptimálněji umístění 15 senzorů. QCI již tehdy se umístilo mezi finalisty se svým řešením na kvantovém annealeru od D-Wave. Nyní však přišlo s ještě lepším řešením díky svému nákupu QPhoton a tzv. Entropy Quantum Computing (EQC). Upřímně, o EQC jsem prakticky nic nenašel, ale dle popisu v původní tiskovce to vypadá opět na analogový kvantový výpočet

QuEra, startup pracující na kvantových počítačích na bázi neutrálních atomů, představil svůj software Bloqade. Jedná se o balíček pro simulaci kvantových počítačů z neutrálních atomů. Najdete jej na GitHub.

Kvantový byznys, investice, granty

Toshiba a Safe Quantum uzavřeli partnerství pro oblast QKD v severní Americe.

Velkou a dlouholetou spolupráci oznámil D-Wave a Mastercard. Spolu budou zkoumat a vyvíjet kvantově-hybridní aplikace zaměřené na věrnostní programy, detekci podvodů, přeshraniční platby a podobně.

Izraelské Quantum Machines bylo vybráno, aby vedlo národní konsorcium pro vytvoření Israel Quantum Computing Center. Cílem je postavit první Izraelské kvantové počítače, které bude přístupné pro výzkumné ale i komerční účely. Kvantový počítač nebude jen jeden, ale více na bázi různých qubitů. Proto lze v konsorciu najít různé partnery, například QuantWare pro supravodivé qubity, ORCA Computing pro fotonické, či ColdQuanta pro chladné atomy. Izraelská vláda do tohoto projektu vloží zhruba 29 milionů USD.
Pasqal a BASF (nadnárodní chemická společnost) se dohodli na spolupráci v oblasti simulace dynamiky tekutin (kapalin a plynů). To mimo jiné chtějí aplikovat i na předpověď počasí.

IonQ ohlásil, že se rozrůstá do světa. Konkrétně zakládá dceřiné společnosti v Německu a Izraeli.

To, jak by se ke kvantovým technologiím mělo přistupovat na národní úrovni pěkně předvádí ve Spojeném království. Přečtěte si o jejich programu zde.

Ze stealth modu nám vyšel další startup z MIT s názvem Atlantic Quantum, který rovnou oznámil seed investice za 9 milionů USD. Atlantic Quantum pracuje na kvantových počítačích. Ačkoliv tisková zpráva je docela dlouhá, nedozvíte se na jakých qubitech pracují. Nicméně, skupina ze které z MIT je velká část zakladatelů pracuje na supravodivých qubitech.