Přinášíme vám týdenní přehled ze světa kvantových počítačů, software, algoritmů, sítí, kryptografie a technologií včetně kvantového byznysu a investic. Tento týden krátce, moc se toho nestalo, teda kromě diskuse kolem teplé supravodivosti.
Kvantová fyzika
Supravodiče při pokojové teplotě – týden druhý. Je to jak jízda na horské dráze. Pokud se to potvrdí, rozhodně je to na nobelovku. Například čínští vědci dle návodu k reprodukci od Korejců neuspěli a žádnou supravodivost při pokojové teplotě nevidí. Jiní čínští vědci dospěli k předběžným závěrům, že naopak na daném materiálu označovaném jako LK-99 něco bude. Pěkné shrnutí v češtině najdete i na Seznam Zprávy. Nicméně, ohledně kvantových počítačů je to spíše skeptické, jak jsem uváděl minulý týden a jak se to rozebírá třeba i tady a nebo i tady – článek skoro zní jako optimistický, ale ve skutečnosti je to naopak. Klasické surfování na hype vlně.
Kvantové počítače
Kvantové počítače dokážou některé problémy teoreticky vyřešit až exponenciálně rychleji. To je dáno hlavně díky kvantové superpozici, kdy můžete reprezentovat několik stavů zároveň. Tedy takzvaný kvantový paralelismus. Nyní vědci představili další problém, teda čistě matematický – nic užitečného, kde kvantový počítač má výhodu čistě díky využití kvantového provázání.
Evropský startup QuEra oznámil, že jeho 256 qubitový kvantový simulátor na bázi neutrálních atomů bude dostupný skrze AWS Braket. QuEra však nabízí i Premium Access, tedy přímý přístup k simulátoru bez prostředníka a s přímou podporou. Dále je nabízí i On-Premis službu, tedy, že vám dodají kvantový simulátor přímo k vám. Čekací doba je 12-24 měsíců.
Kvantový software
Qiskit je ve verzi 0.44. Přináší větší podporu dynamických kvantových obvodů (měření uprostřed obvodů), nové algoritmy, novou lepší vizualizaci, obecně vylepšený výkon a další.
Classiq vydal verzi v0.26 své platformy pro škálovatelné generování kvantových obvodů.
Kvantová bezpečnost
Internet Engineering Task Force (IETF) ratifikovalo nový standard pro kvantově odolné VPN. Tento standard vyvinul britský startup Post-Quantum. Protokol je již využíván, například, bankami ve Francii a Německu. Samotný standard umožňuje hybridní šifrování skládajícího se z kvantově odolného (PQC) a klasické asymetrického šifrování a poskytuje krypto agilitu, tedy dané dvě strany se mohou dohodnout, jakou kombinaci použití, nebo to jednoduše umožňuje odříznout PQC, které bude prolomeno.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.