Přinášíme vám týdenní přehled ze světa kvantových počítačů, software, algoritmů, sítí, kryptografie a technologií včetně kvantového byznysu a investic. Tento týden krátce, moc se toho nestalo, teda kromě diskuse kolem teplé supravodivosti.

Obrázek týdne: Nový procesor Ankaa-1. Kredit: Rigetti

Kvantová fyzika

Tak pohádky o teplém supravodiči LK-99 je konec a to ve stylu pohádek Hanse Christiana Andersena. LK-99 není supravodič natož při pokojové teplotě. Jen má určité vlastnosti, které lze zaměnit za signály supravodivosti. Pokud bych si měl tipnout, tak pokud někdy takový supravodič bude objeven, tak to bude spíše záležitost precizního materiálového inženýrství na úrovni jednotlivých atomů, tady něco co se dnes populárně nazývá kvantové materiály. Jedna ukázka za všechny. Grafen je znám jako nanomateriál zajímavých vlastností. Zde ale vědci šli dál a vytvořili jen malé proužky grafenu. Následně různá šířka a délka (bavíme se o jednotkách až nízkých desítkách nanometrů) těmto proužkům propůjčují i rozdílné kvantové vlastnosti. Navíc i různé zakončení hran, včetně manuálního přidání jiných atomů na hrany rovněž ovlivňuje výsledné kvantové vlastnosti. Využití by to pak našlo v kvantových technologií jako jsou senzory a další.

Kvantové počítače

Rigetti představilo první prototyp Ankaa-1 System. Jedná se už od čtvrtou generaci z pohledu architektury samotného čipu. Představený systém má 84 qubitu. Jejich předchozí největší čip měl 80, takže nárust v počtu qubitů skoro žádná, ale důležitá je nová architektura, hlavně dynamické vazby mezi qubity umožňující nejen rychlejší interakci mezi qubity, ale umístit je i blíže k sobě. V Rigetti věří, že právě tato architektura by mohla konečně dosáhnout na kýženou kvantovou výhodu, sice malou, ale jistou. Dále poskládání qubitů je do klasické čtvercové sítě. Ke konci roku by světlo světa měl spatřit nástupce Ankaa-2, který použije stejnou architekturu, ale měl by dosáhnout fidelity pro dvou-qubitové operace 98% a 99% v 2024. Paralelně příští rok chtějí představit i procesor Lyra, což bude složenina z několika Ankaa-2 procesorů do celku, který bude mít 336 qubitů.

Další zajímavostí je, že Rigetti na míru vyrobil 9-qubitový procesor a prodal jej jedná národní laboratoři v USA. Jedná se tak o jejich první prodej čipu jako takového.

Riverlane bude prvním partnerem, který bude moci využít kvantový procesor s 84 qubity Ankaa-1 od Rigetti. Primárním cílem této spolupráce je vývoj kvantově korekčních kódů pro tuto novou architekturu.

Výzkumníci z IBM publikovali preprint o výsledcích ohledně nového kódu pro korekci kvantových chyb zvaném Low-Density Parity-Check (LDPC). Zde například pro 12 logických qubitů bylo použito 288 fyzických qubitů s výslednou chybou 0.1%. To je hodně slušné, uvážíme-li, že v případě dosud nejvyužívanějším kódu pro korekci kvantových chyb, tzv. surface code, by bylo potřeba na stejný výsledek 4000 fyzických qubitů.

Kvantová bezpečnost

Google do svého prohlížeče Chrome zavádí kvantově odolné šifrování (PQC). Jedná se o hybridní řešení kombinující PQC algoritmus Kyber s eliptickými křivkami, označované také jako X25519Kyber768. Automaticky dostupné bude od verze 116, ale lze jej manuálně zapnout od verze 115. Aby váš Chrome použil tuto kvantově odolnou šifru, tak ji musí podporovat i servery, kam se připojujete. Zde servery Google tuto podporu zapínají a v nejbližší době snad i Cloudflare.

Google také oznámil, že má kvantově odolný systém FIDO2. FIDO je technologický standard pro autentizaci, kde není potřeba použít heslo ale využívají se kryptografické klíče. V tomto konkrétním případě nový standard využívá hybridní ECC/Dilithium pro šifrování klíčů.

Je fajn, že velké společnosti a velké produkty poměrně rychle přecházejí na PQC. To znamená, že i velká část našeho brouzdání po Internetu by mohla být opravdu bezpečně zašifrovaná. Naopak, můžeme se začít bát, že takovéto brouzdání bude v budoucnu bezpečnější než práce v nějaké „zabezpečené“ podnikové síti, kde jim přechod na PQC trvá déle.

Kvantový byznys, investice, granty

Zapata Computing je jeden z těch starších kvantově-softwarových startupů. Nyní se jmenuje Zapata AI… a zaměřuje se na generativní AI a to jak klasické tak i kvantové. Ta změna souvisí se současným hype okolo generativní AI a jednodušším zisku. Nicméně ohledně kvantového AI nyní Zapata uzavřela partnerství s IonQ na několika projektech.

Startup Phasecraft oznámil uzavření investičního kola serie A v hodnotě 13M liber. Phasecraft se zaměřuje na kvantové algoritmy a jejich zásadní zrychlení hlavně v oblasti simulací v chemii a kvantových materiálech, kde dokázali zefektivnit algoritmy až 400 000krát. To znamená, že pak reálný výpočet můžete provést na menších a méně dokonalých kvantových počítačích. V tomto smyslu jde o partu expertů, kteří aplikují nejnovější poznatky z oborů jako je teoretická fyzika, informatika, atd.

IonQ uzavřel partnerství s konzultační společností BearingPoint, kde BearingPoing by měl pomoci nabízet služby IonQ pro evropské zákazníky.