Přinášíme vám týdenní přehled ze světa kvantových počítačů, software, algoritmů, sítí, kryptografie a technologií včetně kvantového byznysu a investic.
Kvantovky v česku
Z lupa.cz: Česko má první kvantový startup. Tedy tak trochu, usadil se v Nizozemsku a zaměřil se na novou éru obrany.
Kvantové počítače
QuantWare oznámilo, že jejich platforma VIO umožňující výrobu 100-qubitových kvantových procesorů přizpůsobitelných specifickým požadavkům zákazníků je připravena k výrobě. Tyto čipy jsou založeny na supravodivých obvodech, 3D architektuře (většinou supravodivé čipy jsou 2D, v případě 3D jde o vícero vrstev přes sebe) a jejich výroba je optimalizována pomocí pokročilých fotolitografických a kryogenních technik. VIO poskytuje zákazníkům přístup ke škálovatelným kvantovým procesorům, což zrychluje vývoj kvantových výpočetních zařízení. Platforma zahrnuje možnost přizpůsobit topologii qubitů a integrovat potřebnou řídicí elektroniku.
Skupina 25 německých výzkumných organizací a firem pracuje na projektu QSolid, což je čistě v Německu vyvinutý supravodivý kvantový počítač. A nyní se pochlubili prvním prototypem. Ten má zatím 10 qubitů. Co je tu však zajímavé je, že řídící obvody, které jsou zpravidla mimo kryogeniku, nebo uvnitř kryogeniky trochu výše, jsou integrovány přímo vedle kvantového supravodivého čipu a jsou na bázi CMOS. To je ideální stav, neboť velmi omezujeme kabeláž mezi kvantovým a řídícím čipem, to pak vede k menšímu ohřívání a tedy lepší kryogenice a ve výsledku lepší koherenci. Momentálně je projekt zhruba v půlce.
Možná využití kvantových technologií v detekci a léčbě rakoviny. Zajímavý přehled, co by nás mohlo čekat v budoucnu.
Kvantová bezpečnost
Open-source knihovnaTQ42 post-kvantového šifrování (PQC) společnosti Terra Quantum získala od NIST validaci pro implementaci tří postkvantových algoritmů. Knihovnu najdete na githubu.
Quside dosáhl na NIST SP800-90B certifikaci svého kvantového generátoru náhodných čísel (QRNG). To jim už otevírá dveře seriózním nasazení.
Meta bude postupně přecházet na hybní PQC: Kyber512+X25519.
Další zajímavé čtení: Jak si Wells Fargo hraje s QKD. # techUK: úvod do kvantově-odolné kryptografie.
Kvantové technologie
V rámci Quantum Delta vznikl dokument popisující dodavatelský řetězec pro kvantové senzory hlavně z pozice Evropy a nevypadá to pro EU vůbec špatně, kde ve většině klíčových materiálech jsme soběstační.
Kvantový byznys, investice a politika
Jihokorejský výrobce kvantových počítačů SDT získal investice za zhruba 7.5 milionů USD. Jejich cílem je vyvinout 64-qubitový supravodivý kvantový procesor do 2026 a paralelně pracovat i na integrovaných fotonických obvodech a prsty mají i kolem kvantových počítačů z neutrálních atomů.
Jižní Korea také vytváří Komisi pro kvantovou strategii, která by měla být prostředníkem mezi vládou a kvantovým sektorem a zajistit jakousi synergii mezi vládním plánem na kvantové technologie zvaný “Quantum Initiative” a tím, co skutečně dělají firmy a výzkumné organizace. Komise se bude skládat z 23 členů zastupující akademickou obec, výzkumné instituce a soukromý sektor.
A Čína jde na vzdělávání systematicky. 19 předních univerzit zrušilo 99 tradičních oborů a místo nich dala nové zaměřené na strategické oblasti jako jsou kvantové počítače, AI, integrované obvody apod.
Investice: 1 milion USD pro PQC startup American Binary. # Series A za 5.5 milionů USD pro Entropica Labs na software pro korekci kvantových chyb. # Mesa Quantum získaly seed 3.7 milionů USD pro rozšíření výroby a vývoje kolem kvantových senzorů.
Úřady USA oficiálně rozšířili exportní kontroly na kvantové počítače, související zařízení, komponenty, materiály, software a technologie, které lze použít při vývoji a údržbě kvantových počítačů. Avšak není to až tak špatné ve smyslu, že na druhou stranu by mělo být poměrně jednoduché to prodávat spojencům.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.