Tento týden tu mám hodně novinek ohledně investic. Je teprve začátek roku a už tu máme investice za řádově 160 milionů dolarů. Také je tu dlouhé a zajímavé čtení od světového obchodního fóra (WEF) o tom, jak by vlády ke kvantovým počítačům měly přistupovat. A nebo pár zajímavých novinek o různých zrychlení v různých směrech.

Kvantové počítače

Je známé, že daný kvantový obvod musíme spustit několikrát (100x-1000x), abychom dostali pravděpodobnostní rozdělení. To znamená, že jakmile jeden obvod dojede, tak potřebujeme všechny qubity resetovat do počáteční hodnoty, typicky |0>. A to chcete udělat maximálně rychle – to však je trochu komplikovaná operace. Avšak nyní výzkumníci z RIKEN přišli s novým řešením v případě supravodivých qubitů, kdy přidali další rezonátor, který se o to postará. A výsledky jsou slibně – vysoká rychlost i fidelita.

Světové obchodní fórum vydalo zajímavý report, který dává vládám doporučení jak přistoupit k problematice kvantových počítačů z politického, společenského a etického hlediska.

Quantum computing glossary. Slovníček pojmů ohledně kvantových počítačů a jejich základní vysvětlení. No, možná by stále za to udělat něco podobného v češtině a ustálit některé výrazy.

Vyšel zajímavý článek o tom, kolik qubitů potřebujete pro vyřešení určitého problému za určitý čas s uvážením korekce kvantových chyb i různého hardware (realizace kvantových bitů, rychlost kvantových operací, apod.). V podstatě pro všechny studované případy je potřeba řádově desítky milionů qubitů. Konkrétně, pro rozlousknutí 256 eliptického šifrování používaného pro Bitcoinové operace za jednu hodinu potřebujete 317 milionů qubitů a to ještě za dalších předpokladů, jako je fidelita 99.9%, atp.

Není to tak dlouho, co Číňané ohlásili dosažení kvantové nadvlády u tzv. Gaussian Boson Sampling. Úloha, která by na klasickém počítači trvala 600 let, tak oni spočítali za 200 sekund. Nyní přišli vědci z Anglie se zajímavým pokrokem, kde stejnou simulaci by dokázali zrychlit faktorem zhruba milion a celý výpočet by trval jen pár měsíců. A jsme opět skoro u stejného případu jako u Google, kde Google ohlásil super pokrok, aby IBM později ukázalo, že to zase až tak velký pokrok není. Navíc pořád mluvíme o algoritmech, které nám zatím k ničemu nejsou.

Dnešní kvantové počítače ještě nejsou moc užitečné. Jedna z cest, jak je udělat alespoň trochu užitečnými už dnes je hybridní cesta, tedy spojení s klasickými počítači. Na tom pracuje i IBM, konkrétně na metodě „entanglement forging“. Tato metoda umí ve svém důsledku až zdvojnásobit kapacitu dostupného kvantového výpočetního výkonu.

Kvantový software a algoritmy

Na MIT přišli s novým programovacím jazykem pro kvantové počítače zvaným Twist. Pokud někdo chce přijít s novým jazykem, asi by to mělo umět něco hodně extra navíc. V případě jazyka Twist, hlavním cílem je správné pochopení kvantového provázání i pro nekvantové programátory. Jazyk bude mít speciální funkce, které řeknou, jaké qubity jsou provázané a nebo které by naopak být provázané neměly.

Společnost Agnostiq zpřístupnila svůj open-source systém Covalent určený pro vývoj hybridních řešení mezi kvantovými počítači a HPC.

Vzdělávání

IBM oznámila první letošní letní školu „Quantum Error Correction Summer School 2022“. Jak název napovídá, je to zaměřené na korekce kvantových chyb. Škola bude probíhat v New Yorku a IBM zaplatí všechny náklady (pobyt, jídlo, lokální dopravu) a vy jen cestu do New Yorku. Avšak je potřeba bát mezi 70 vybranými a také budete potřebovat nějaké doporučení. Přihlášky jsou už otevřené.

Byznys, investice, granty

Hned na začátku roku dvě společnosti získali investice za 60 milionů USD. První je Atom Computing, který chce peníze použít na vývoj druhé generace svých kvantových počítačů na bázi neutrálních atomů. Další společností je Terra Quantum, která svým zákazníkům pomáhá vyvíjet kvantové aplikace a řešení.

Startup Aegiq si zajistil svou seed investici v hodnotě 4.8 milionů USD. Aegiq je spin-out z University of Sheffield a jeho doménou jsou jedno-fotonové detektory a integrované fotonické obvody. Tyto podpůrné technologie pak mohou být použity při vývoji kvantových počítačů, sítí ale i senzorů a dalších kvantových technologií.

ColdQuanta a Classiq uzavřeli dohodu o spolupráci na velkých kvantových obvodech se 100 a více qubity.

HQS Quantum Simulations získalo v investiční Series A 12 milionů EUR.

PQShield získalo v investičním kole series A 20 milionů USD. PQShield poskytuje kvantově odolná šifrování.