Přinášíme vám týdenní přehled ze světa kvantových počítačů, software, algoritmů, sítí, kryptografie a technologií včetně kvantového byznysu a investic.

Obrázek týdne: Výřez fotonického čipu od QC82. Kredit: QC82

Kvantovky v Čechách

Na lupa.cz najdete článek, který popisuje investici českého deep-tech fondu Tensor Venture do amerického startupu QC82, který pracuje na integrovaných fotonických kvantových počítačích. V článku najdete i mé citace, kde se snažím zjednodušeně vysvětlit, jak funguje fotonický kvantový počítač na bázi měření (tzv. measurement-based quantum computing).

Kvantové počítače

Na QCR najdete pěkný příspěvek ohledně možnosti mít vlastní kvantový počítač „doma“ (tzv. on premise). To je občas žádoucí z technických důvodů jako je zpoždění (obzvláště významné pro hybridní výpočty) a nebo je problém (legální nebo strach ze špionáže) přenést data někam do zahraničí. Každopádně při pořízení kvantového počítače domů si musíte dát pozor na pár věcí, které jsou popsány právě v tomto příspěvku.

Společnost Rigetti je jedna z těch největších kvantových společností, které pracují na full-stack kvantovém počítači (na bázi supravodivých qubitů). Avšak, její zakladatel, Chad Rigetti, po kterém je společnost pojmenovaná ji opouští. Jak to s Rigetti bude dál bez svého zakladatele? Pěkný článek o Rigetti, jejich historii a perspektivě najdete tady.

Kratší článek o rozdílech mezi digitálními (gate based) kvantových počítačích a kvantových annealerech.

Čína se chlubí, že po USA (IBM) a Kanadě (D-Wave) je třetí zemí, která umí dodat kompletní kvantové počítače zákazníkům (ve skutečnosti až čtvrtá, viz ORCA v UK). V tomto případě čínské Origin Quantum dodalo kompletní kvantový počítač nejmenovanému zákazníku svůj kvantový počítač Wuyuan s 24 supravodivými qubity.

Rigetti zpřístupnilo svůj nejnovější procesor Aspon-M-3 všem uživatelům Amazon Braket.

Kvantový software

Qiskit v0.40 je venku! Mezi nejdůležitější novinky patří nové funkce pro import QASM 3.0 do Qiskit, vylepšení výkonu v transpiléru (Sabre layer), vylepšení algoritmů pro syntézy více Cliffordů, lineárních funkcí a permutací a ukončení podpory Python 3.7.

Kvantová bezpečnost

Na The National Interest najdete zajímavou esej na téma „Pokud Čína prolomila šifrování v USA, proč by nám to řekla?“

Japonská certifikační autorita přidala certifikáty a klíče do své platformy pro IoT od společnosti Quantinuum, konkrétně jejich řešení Quantum Origin. Quantum Origin je platforma pro generování bezpečnějších klíčů generovaných pomocí kvantových počítačů. Tedy zde používají kvantové počítače jako kvantové generátory náhodných klíčů. Což má tu výhodu, že tento způsob je verifikovatelný a potenciálně certifikovatelný.

Kvantové sítě

Vědcům z University of Innsbruck se povedlo kvantově provázat uvězněné ionty vzdálené od sebe 230 m. Ty byly provázané pomocí kvantově provázaných fotonů (skrze 500 m optický kabel) a následném prohození provázání (entanglement swapping) z fotonu na uvězněný iont. Je to pěkná demonstrace, jak by v budoucnu mohl být entanglement distribuován napříč několika nody. Jedná se tak o rekordní vzdálenost. Zatím byla maximálně v rámci jedné laboratoře.

Vzdělávání

Tady najdete seznam 20 magisterských programů zaměřených na kvantové počítače. Převážně z USA, ale i Austrálie, UK, Německa, Španělska, Dánska a dalších zemí.

Kvantový byznys, investice a granty

Americké ministerstvo energetiky rozdalo 9.1M USD pro 13 projektů, které cíli využití kvantové informatiky a vývoj kvantových počítačů pro výzkum v oblasti jaderné fyziky a energetiky.

Čínský startup TuringQ uzavřel investiční kolo Series A v hodnotě stovky milionů Juanů. TuringQ pracuje na full-stack kvantovém fotonickém počítači.

Spin-outu z Googlu, Sandbox AQ, se daří obzvláště v obranném sektoru (taky najali spoustu bývalých vojáků) a u US Air Force získalo grant na výzkum kvantových navigačních systémů.

Australské Q-Ctrl ukončilo B-1 investiční kolo a získalo 27.4M USD, což vede k celkové evaluaci 52M USD.

Dále PsiQuantum (fotonické kvantové počítače) podepsalo kontrakt s DARPA ohledně projektu Utility-Scale Quantum Computing (US2QC). Tento výzkum je pokračování předchozí spolupráce PsiQuantum s US Air Force. Program US2QC je program jehož cílem je se podívat na různé podceňované technologie, které by mohly přinést plnohodnotný kvantový počítač dříve, než se předpokládá u těch v současnosti nejčastějších jako jsou supravodivé či uvězněné ionty.

Ale na stejném projektu US2QC není jen PsiQuantum, ale kontrakt podepsal i Microsoft kvůli svému výzkumu v oblasti topologických qubitů a pak ještě i Atom Computing se svým výzkumem v oblasti kvantových počítačů na bázi neutrálních atomů.

Mezi USA a Indií probíhají jednání ohledně většího propojení vlastních kvantových ekosystémů.