Poslední týden byl trochu chudší, nicméně pár zajímavých a významných novinek hlavně v oblasti kvantových procesorů tu najdete.
Kvantové počítače
Oxford Quantum Computing oznámilo, že jejich 8-qubitový supravodivý kvantový počítač bude dostupný širokým masám skrze cloud Amazon Braket. Hlavní výhoda by měla být pro evropské uživatele. Kvantové počítače obvykle nejsou dostupné 24/7 ale jen pár hodin denně. A ty americké, což jsou v podstatě všechny (až na Lucy), pracují pro nás v nočních hodinách. Lucy bude dostupná během evropského dopoledne. Další výhoda bude nižší latence. OQC používá svou patentovanou technologii Coaxmon poskytující 3D architekturu pro supravodivé qubity. Takže jejich škálování v počtu qubitů by mělo být snadnější. Tak uvidíme. Jen připomenu, škálování supravodivých qubitů není jen počtu qubitů samotných, ale potřebujete i mnohem větší mrazák a to je hodně netriviální.
Vědci z University of Chicago představili nový pokrok v qubitech z neutrálních atomů. Konkrétně postavili kvantové zařízení (zatím to není programovatelný kvantový počítač) s qubity ze dvou různých neutrálních atomů (rubidium a cesium). A proč je to významné? Neutrální atomy mají své výhody, jako je například nerozlišitelnost na rozdíl od supravodivých kde hrají roli nečistoty v materiálu. Na druhou stranu tím, že jsou nerozlišitelné a všichni „poslouchají“ na stejné frekvenci, tak je pravděpodobné, že když působíte nebo měříte jeden atom, tak ovlivníte i ty nejbližší. Ale pokud ty nejbližší budou z jiného atomu, tak už to problém není. Další výhoda je v inicializaci, kdy každý typ atomů můžete inicializovat nezávisle. Inicializace tady znamená, že z oblaka chlazených atomů musíte uvěznit jednotlivé atomy do mřížky tvořené mnoha lasery.
QuiX Quantum oficiálně uvedlo do prodeje svůj nejnovější kvantový fotonický čip s 20 qumody (fotonická analogie ke qubitům), který je plně programovatelný a ve formě plug-and-play. Další metou je 50 qumodů v roce 2023
A další týden v řadě nás zásobuje novinkami IonQ. Tentokrát oznámili, že na svém novém kvantovém procesoru dosáhli fidelity měření stavu 99.96%, což se jedná o zlepšení faktorem 13. Jen pro úplnost připomenu, že u kvantového počítače máme v zásadě tři typy fidelit. První je fidelita měření a přípravy stavu (SPAM), pak je fidelita jedno-qubitové brány a nakonec fidelita dvou-qubitové brány.
Kvantový software a algoritmy
IBM oznámilo spuštění IBM Quantum prototypes. Jedná se o přístup veřejnosti k nejnovějšímu výzkumu od kvantových výzkumníků a vývojářů z IBM. Cílem této iniciativy je zpřístupnit nejnovější výzkum a algoritmy širším masám, aby to mohly hned využít a nemuseli si to sami znova vynalézat dle vědeckých publikací. Očekávání je i dřívější využití tohoto top výzkumu pro praktické účely.
Kvantová kryptografie
O kvantově odolném šifrování si můžete přečíst i na root.cz v češtině.
Podobně QKD otestovala i Indická organizace pro vojenský výzkum a vývoj.
Byznys, investice, granty
Investici získal britský startup Siloton, který pracuje k integrovanými optickými obvody a dalšími kvantovými technologiemi za účelem vývoje medicínských diagnostických zařízení. Prvním produktem má být optická koherenční tomografie – neinvazivní diagnostické zařízení pro oči.
Čínský startup TuringQ ukončil třetí investiční kolo. TuringQ pracuje na fotonických kvantových počítačích, optických kvantových čipech a dalších zařízeních kolem kvantové optiky.
Rigetti Computing již je oficiálně na burze, viz Nasdaq: RGTI.
D-Wave a španělská CaixaBank budou spolupracovat na kvantových aplikacích pro finanční sektor. Projekt by se měl zaměřit na optimalizaci portfolií. Pro zajímavost, CaixaBank v kvantovém světě není nováček. Má svůj kvantový tým již od roku 2019.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.