Pravidelný týdenní přínos vybraných novinek ze světa kvantových počítačů, kvantových sítí a komunikace, kvantových technologií a kvantového byznysu.
Kvantové počítače
Z dílny The Quantum Daily tu máme žebříček, kde je představeno 24 nadnárodních korporací, které se pustili do kvantových počítačů. Namátkově např. Airbus, AXA, BBVA, Ericsson, Goldman Sachs, Mastercard, Mitsubishi, Royal Dutch Shell a další.
Pokud se chcete pustit do tajů kvantových počítačů a nudí vás běžné knihy, tak můžete zkusit tuto: Dungeons & Qubits: An Adventurer’s Tale Beyond the Quantum Computing Tutorials Tato elektronická kniha je volně dostupná a čtenáře uvádí do kvantových počítačů a platformy Qiskit zcela svérázným vyprávěcím způsobem.
A máme tu další žebříček z The Quantum Daily. Tentokrát výběr 7 společností okolo kvantových počítačů v Silicon Valley. Spoiler: Atom Computing, Bleximo, equal1.lab, PsiQuantum, QC Ware, QuSecure a Rigetti Computing.
Qu&Co bude spolupracovat s Airbus ohledně výzkumu možného použití kvantových počítačů pro simulaci fyziky letu. O Qu&Co bylo zatím slyšet ve spojení s University of Exeter na téma řešení nelineárních diferenciálních rovnic, které lze použít na dynamiku tekutin. Což je i případ i simulací proudu vzduchu působící na letadla nebo konkrétně na křídla.
Kvantový software, algoritmy a aplikace
Origin Quantum předělal svou komunitu pro open source a plánuje skrze ní poskytovat kvalitnější obsah. Dále Origin Quantum dokončil vývoj Quantum Bayesian Network (QBN) a je k dispozici na jejich cloudu. QBN je vhodné pro využití, kde máte komplexní stochastické systémy, např. v bezpečnostních systémech, ale i v jiných odvětvích jako je finanční sektor.
Konsorcium Sumimoto Corp., OneSKy Systems a Tohoku University představilo projekt Pilot Program, jehož cílem je využití kvantových počítačů pro optimalizace letového provozu bezpilotních létajících zařízení (např. drony a jiné podobná zařízení).
Kvantové sítě a kryptografie
Výzkumníci z Heriot-Watt University poprvé demonstrovali kvantovou distribuci klíče (QKD) za pomoci kvantového provázání mezi 4 účastníky vzdálenými až 50 km optického vlákna. Obvykle se QKD aplikuje mezi dvěmi stranami. V případě více účastníku se pak spíše mluví i procesu „Quantum Conference Key Agreement“ tedy kvantové konference.
NIST vydal návrh dokumentu, který popisuje migraci na kvantově-odolné šifrování. Nyní je v režimu komentářů z řad široké veřejnosti.
Laboratoř společnosti Toshiba demonstrovala kvantovou komunikaci skrze optická vlákna na vzdálenost přes 600km. To se jim povedlo pomocí tzv. „dual band“ stabilizace. V rámci této techniky se pošlou dva referenční signály s různými vlnovými délkami za účelem minimalizace fluktuace fáze. Následně se pošle samotný qubit. Díky této metodě je možné udržet fázi konstantní po mnohem delší okamžik. Tuto schopnosti rovnou demonstrovali na QKD na vzdálenosti přes 600 km. Současné komerční systémy nabízí dosah 100-200 km.
Kvantový byznys a investice
Nizozemské konsorcium Quantum Delta NL oznámilo výstavbu své hlavní budovy zvané „The House of Quantum“ v kampusu TU Delft. Má se jednat o 12 tisíc metrů čtverečních pro kanceláře, laboratoře a super čistými prostory pro výrobu čipů.
Společnost Pasqal oznámila dosažení investic v sérii A v hodnotě 25 milionů EUR. Pasqal je francouzský spin-off, který pracuje na kvantových počítačích na bázi chladných atomů. Pasqal tvrdí, že je schopný ovládat 100+ qubitů. Jeden čip už běží, další dva jsou ve vývoji. První relevantní use-case by Pasqal měl demonstrovat v roce 2023.
Podobně i KETS Quantum Security oznámilo investice za 3.1 milionů liber. KETS pracují na kvantově-odolném šifrování na úrovni čipu. Tedy nejedná se o software jako u mnohých ostatních, ale samotné šifrování má na starosti samostatný čip.
Investici v hodnotě 10 milionů dolarů také získal francouzský spin-off C12 Quantum Electronics. C12 se snaží postavit kvantový počítač, kde qubity by byly reprezentovány pomocí uhlíkových nanotrubiček.
A nyní jedna velká věc. Honeywell Quantum Solution a Cambridge Quantum Computing se spojí do jedné velké kvantové společnosti. Honewell přinese svůj špičkový hardwarový vývoj a výzkum a CQC zase plnou softwarovou výbavu včetně kvantového operačního systému. Spojení by mělo být dokončené během 3. kvartálu 2021. Detailně se tomu věnují na QCR.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.