Pravidelný týdenní přínos vybraných novinek ze světa kvantových počítačů, kvantových sítí a komunikace, kvantových technologií a kvantového byznysu.

Obrázek týdne: progamovatelný kvantový switch.

Kvantové počítače

Jste středoškolák nebo student na univerzitě a rádi byste pronikli do světa kvantových počítačů? Určitě se podívejte na Qubit by Qubit. jedná se o organizaci, jejíž cílem je kvantové vzdělávání. Momentálně QxQ nabízí dva online kempy pro kvantové programování pro ZŠ a SŠ studenty a letní školu pro univerzitní studenty. Kurzy jsou zpoplatněné a v anglickém jazyce. Na druhou stranu se můžete mnohému naučit!

Další možností pro SŠ a VŠ studenty je projekt qBraid, který poskytuje kurzy určený pro SŠ studenty, pak pro VŠ studenty a plánuje i další. Opět, je to v angličtině, ale ne nijak složité. Určitě doporučujeme každému zájemci o kvantové počítače. Více na qbraid.com.

V Německu se do kvantových počítačů opravdu opírají. Další aktivitou je výzkum nových materiálů pro baterie a jejich články za pomocí kvantových počítačů v German Aerospace Center. Program se nazývá QuESt.

Ohledně vývoje technologií pro tzv. čisté energie spustili projekt i v rámci Energy Sciences Center v Pacific Northwest National Laboratory. S podporou ve výši 90 milionů USD mají pracovat na různých technologiích pro čisté energie. Například efektivnější baterie, lepší katalyzátory pro méně CO2, energeticky méně náročné hnojení, atd.

V Nature se objevil článek popisující jak začít s kvantovými počítači a jejich programováním. V rámci článku získáte nějaký základní přehled nástrojů a pár tipů, jak začít.

Další farmaceutická společnost, GlaxoSmithKline, zkoumá, jak by šlo použít kvantové počítače konkrétně pro optimalizaci kodonů pro mRNA. Jedná se o NP-typ složitého problému vhodného pro kvantové počítače i kvantové annealery. GlaxoSmithKline výzkum provádí na zařízeních od D-Wave a IBM.

Vědci z CQC představili práci, kde demonstrovali zatím největší experiment ohledně implementace NLP (Natural Language Processing – zpracování přirozeného jazyka) na kvantových počítačích. Samozřejmě, výsledkem není nic, co by překonalo klasické počítače. To ani nebylo cílem. Cílem bylo ověřit koncept a začít stavět aplikaci, která na budoucích kvantových počítačích již může dosáhnout tzv. kvantové výhody.

Qureca představila další dva kurzy na kvantové počítače zaměřené na finanční sektor ve spolupráci s QuantFi.

Do stavby vlastního kvantového počítače nyní investuje i Izrael. K tomu účelu je připraveno 60 milionů USD. Cílem je postavit kvantový počítač se 30-40 qubity a podílet by se na něm měli univerzity, laboratoře i startupy.

Kvantové sítě a kryptografie

Vědci z Purdue University představili programovatelný kvantový switch. Kvantový switch (či česky přepínač) potřebujete, když chcete spojit 3 a více účastníků do hvězdicové topologie. Představený návrh předpokládá spojení 12-20 účastníků, možná více. Dosud existovaly swicthe, avšak za cenu velkého množství kabelů a filtrů na základě vlnové délky (tedy aby jsme pokryli všechny kombinace). Představený návrh jde dál díky programovatelnému přepínači, který přepíná na základě vlnové délky. Navíc umí pracovat s různou šířkou pásma pro různé uživatele na základě jejich potřeb. Avšak, nepleťte si pojen kvantového switche a kvantového opakovače.

Kvantové technologie

Společnost Q-CTRL se připojila do konsorcia SEVEN SISTERS založené satelitním startupem Fleet Space Technologies. Q-CTRL by se mělo zaměřit na vývoj kvantových sensorů. Například kvantové gravimetry a magnetometry za účelem detekce vody či minerálů. Kvantové technologie mohou také pomoci s navigací.