Pravidelný týdenní přínos vybraných novinek ze světa kvantových počítačů, kvantových sítí a komunikace, kvantových technologií a kvantového byznysu.
Kvantové počítače
Kudelski Security, švýcarská IT bezpečnostní společnost, oznámili, že se nyní nově zaměří i na kvantovou bezpečnost. A co plánují nabízet? Hledání, mapování a analýzu dat, které vyžadují dlouhodobou protekci a měly by mít kvantově odolné šifrování; pomoc s výběrem a implementací kvantově odolného šifrování; audit implementace kvantově odolného šifrování, atd.
V Austrálii oznámili spuštění Sydney Quantum Academy. Jedná se o konsorcium univerzit (Macquarie University, UNSW Sydney, the University of Sydney a UTS), které by měli pomoci přivést a vyškolit nadané lidi do kvantového průmyslu a hlavně kvantového hubu v Sydney, které by se mělo stát jedním ze světových center.
Amazon Braket oznámil podporu pro PennyLane, což je open-source softwarový framework pro hybridní počítání a strojové učení. Další novinkou je tenzorový simulátor kvantových obvodů, který by měl zvládnout simulaci až 50 qubitů pro určité kvantové obvody. Jinak plnohodnotný simulátor od Amazon Braket zvládne 34 qubitů.
IonQ přišlo s vlastní metrikou, jak ohodnotit kvantové počítače. Dosud IonQ používalo metriku Quantum Volume od IBM. Ta se ale nehodí pro větší množství qubitů. Takže IonQ přišlo s novu metrikou – Algoritmický qubit (AQ), který je definován jako počet efektivních qubitů, které lze použít pro kvantový program. Dokonce na webu poskytli i kalkulátor.
Dále IonQ zveřejnilo svůj dlouhodobý plán. IonQ však nezveřejnilo počet fyzických qubitů, ale těch algoritmických, viz obrázek dole. Momentálně mají nejlepší kvantový procesor s 32 qubity a věří, že dosahují hodnoty 22 algebraických qubitů. Za osm let by rádi dosáhli na metu 1024 algebraických qubitů. V roce 2023 by velikost celého kvantového počítače měla vejít do serverového boxu do racku. Zmenšit by se měla i velikost samotného „procesoru“. Zatímco v současnosti je procesor součástí komůrky, tak v roce 2023 by to mělo být plně integrované na čipu.
Phasecraft představil vlastní algoritmus, který pomůže s optimalizací a předpovědí kvantové hardwarové kapacity potřebné pro běh kvantových programů. Konkrétně byl algoritmus demonstrován pro Fermi-Hubbardův model, který se používá pro simulace v oblasti pevných látek. To by také mohla být jedna z prvních rozumných aplikací pro kvantové počítače.
QuiX, nizozemská kvantová společnost, demonstrovala největší fotonický kvantový počítače na světe. Nicméně kolik má qubitů oznámeno nebylo. Samotný čip je typu plug-and-play a můžete použít vlastní zdroje fotonů. Samotný procesor je vyvíjený na platformě TriPlex z University of Twente.
Kvantová politika a investice
Číná v rámci obchodní války nejen s USA zařadila na seznám zakázaného vývozu i kryptografické a kryptoanalytické systémy a to včetně těch kvantových. Tedy, pravděpodobně se to týká i kvantových počítačů samotných.
Taiwan bude investovat 282 milionů dolarů na vývoj kvantových technologií v příštích pěti letech. To bude zahrnovat i výstavbu nové infrastruktury a laboratoří.
Cambridge Quantum Computing dokončilo další investiční kolo s výsledkem 45 milionů dolarů. Mezi investory jsou například fondy IBM či Honeywell.
Phasecraft pro svůj seed vybrali investice za 3.7 milionů liber.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.