Další přehled novinek. Přinášíme odkaz na pěknou a přehlednou příručku ke kvantově odolnému šifrování, pár novinek od IonQ, ColdQuanta či Intelu. A také Německo spustilo projekt na vývoj kvantových procesorů na bázi uvězněných iontů.

Kvantový procesor Hilbert od ColdQuanta bude k dispozici u Strangeworks. Kredit: Strangeworks

Kvantové počítače

Kvantové počítače od Rigetti přibydou i na kvantovém cloudu Azure Quantum od Microsoftu.

Podobně, kvantový počítač od ColdQuantum Hilbert (100 qubitů, chlazené atomy) bude přístupný skrze programu Backstage Pass od Strangeworks.

Intel otevírá výzkumné centrum pro integrované fotonické systémy. Obecně, takové systémy mohou být cestou do budoucna místi současných křemíkových čipů a ty fotonické jsou i rychlejší. Zatím Intel nezmiňuje výzkum ve směru fotonických kvantových procesorů. Nicméně, pokud si vytvoří své fotonické know-how, tak bude pro Intel jednoduší případně naskočit do vlaku s fotonickými kvantovými procesory, které jsou vnímány jako ty, které mají docela slušnou šanci v budoucnu prorazit.

A máme tu nějaké novinky od IonQ. První je, že IonQ pro vyvíjené qubity z uvězněných iontů mění typ iontů. Dosud využívali Ytterbium a nyní přechází na Barium. Důvodů je více, například lepší odolnost vůči chybám nebo možnost využít lasery pro manipulaci ve spektru viditelného světla (dosud se používaly lasery v ultrafialovém spektru). To v důsledku povede k používání standardních optických prvků a většímu výkonu laserů a to povede ke zrychlení kvantového procesoru. Kvantové procesory z uvězněných iontů patří k těm spolehlivějším ale pomalejším. Změněn bude také systém řízení iontů. Nový procesor je již ve fázi laboratorního testování a zákazníkům k dispozici by měl být v průběhu roku 2022. Informace o počtu qubitů nebo konkrétní parametry nebyly zatím zveřejněné.

V Německu se nyní rozjíždí projekt ATIQ. Jedná se o konsorcium 25 firem a institucí a jeho cílem je postavit kvantový počítač na bázi uvězněných iontů. Projekt má na vývoj připravených 44.5 milionů EUR.

Kvantové algoritmy a software

D-Wave oznámil nový balík služeb nazvaný jako Quantum QiskStart obsahující trénink i přístup ke kvantovému cloudu. Je určený pro rychlý trénink vývojářů, kteří pak mohou poměrně jednoduše stavět svá vlastní kvantová i hybridní řešení. Součástí je i měsíc trvající neomezený přístup na kvantový cloud.

Není to dávno, co světem prolétla zpráva o simulaci časového krystalu pomocí kvantového počítače. Na blogu Qiskit nyní najdete návod, jak si sami simulovat časový krystal.

V červenci spustilo BMW svou „challenge“. A nyní máme výsledky. Celkově své výsledky poslalo 70 firem do čtyř kategorií: optimalizace pozice senzorů pro automatické řízení; simulace deformace materiálu; optimalizace konfigurace předsériové výroby a automatizovaná analýza kvality. Vítězi jsou Accenture, Qu&Co, 1QBit s NTT a QC Ware.

Kvantové sítě a kryptografie

Cambridge Quantum (nyní již dceřiná firma Quantinuum) představila novou platformu s názvem Quantum Origin. Jedná se o generátor náhodných čísel využívající kvantových počítačů od Quantinuum. Využití kvantových počítačů má tu výhodu, že taková kvantová čísla jsou verifikovatelná a certifikovatelná, že jsou skutečně náhodná. Silný náhodný klíč je stále důležitý pro současná šifrování ale i pro budoucí kvantově-odolná šifrování.

Quantum Economic Development Consortium (QED-C) vydalo report přehledně vysvětlující riziko hrozící od kvantových počítačů, časové škály i to, jak riziko potlačit. Tohle by mělo být povinné čtení pro všechny IT securiťáky, protože pomalu začíná být čas konat.

Byznys, investice

Další zemí, která cíleně bude investovat do kvantových technologií je Taiwan. Ten plánuje v následujících pěti letech do tohoto odvětví investovat 290 milionů USD.

Spolupráci oznámili Microsoft a KPMG. Spolupráce se bude soustředit hlavně do oblasti optimalizace. První projekty budou benchmarking řešení pro optimalizace finančních portfolií nebo v oblasti telekomunikací.

Francouzský Pasqal a NVIDIA oznámili, že spolu vybudují centrum excelence pro kvantové počítače, kde bude i klasické výpočetní centrum osazené systémy NVIDIA. Pasqal také plánuje používat knihovnu cuQantum od NVIDIA.