Obrázek týdne: Loft Orbital své řešení QEYSSAT postaví na technologii Blue Canyon Technologies.

Pravidelný týdenní přínos vybraných novinek ze světa kvantových počítačů, kvantových sítí a komunikace, kvantových technologií a kvantového byznysu.

Kvantová fyzika a informatika

Lidé mají rádi hazardní hry a často se snaží přelstít i kasino. To se v osmdesátých letech povedlo studentům z MIT a Harvardu, kdy přišly se způsobem, jak počítat karty ve hře Blackjack. Nyní výzkumníci ze stejných univerzit přišli s teoretickou prací, která ukazuje že v případě kvantové komunikace s využitím kvantového provázání je tato tajná komunikace mezi hráči ještě výhodnější.

Vědci z Austrálie (University of Western Australia, University of California Merced) dokázali zkrotit tzv. Casimirovu sílu a použít ji k manipulaci jiných makroskopických objektů. To by mohlo mít obrovské využití ve kvantové metrologii hlavně za pokojových teplot.

Kvantové počítače

Krásný povídací článek o kvantových počítačích založených na chladných atomech a jejich současném stavu najdete na BBC.

Kvantové technologie

Loft Orbital oznámil plán na vybudování platformy pro kvantové satelity (pro QKD) pro Kanadu a vypustit je v následujících 18-24 měsících. Na projektu spolupracuje i Honeywell.

Kvantový byznys

Nelze si nevšimnout americko-čínské obchodní války, která se dotýká i výzkumu, kde se Spojené státy snaží omezit transfer znalostí hlavně do Číny. S podobnými opatřeními plánuje přijít i Japonská vláda, která chce dát větší restrikce na mezinárodní spolupráce při výzkumu a dát si větší pozor na ty, které mají zdroje financování mimo zemi.

Společnost Craft Prospect dostala kontrakt od European Space Agency (ESA) jehož cílem je prozkoumat možnost využití systému CubeSat pro účely kvantové distribuce klíče.

Francouzská energetická skupina EDF navázala partnerství se společností Pasqal, jehož cílem je aplikace kvantových optimalizací (hlavně QAOA algoritmus) pro problém tzv. chytrého nabíjení. Jak více věcí funguje na baterku a hlavně postupně i auta, tak nabíjení těchto baterií zvyšuje nároky na přenosovou síť a je potřeba postupně budovat inteligentní síť, které vhodně rozdistribuuje nabíjecí výkon a omezí jiný tak, aby síť běžela stabilně, ale aby i věci byly rozumně nabité v rozumný čas.

Rigetti Computing oznámil uzavření investiční série C s hodnotou 79 milionů dolarů. Rigetti zatím zpřístupnil svůj 32 qubitový počítač skrze Amazon Braket a skrze i svou vlastní cloudovou platformu, kterou spustil v roce 2019. Nejnověji dostali grant od DARPA v hodnotě 8.6 milionů dolarů.

Americká grantová agentura, Bílý dům a koalice National Q-12 Education Partnership (Amazon Web Services (AWS), Boeing, Google, IBM, Lockheed Martin, Montana Instruments, Microsoft Corp, Rigetti, Zapata, University of Illinois Urbana-Champaign, University of Chicago, APS, IEEE, OSA, SPIE) vytvořili program K-12, který si dává za cíl poskytnout „kvantové vzdělání“ již středoškolským studentům, kteří o to budou mít zájem. To má Spojeným státům pomoci v budoucnu vybudovat slušnou základny kvantových výzkumníků a inženýrů.

Na jaře 2021 se otevře nové centrum AWS pro kvantové výpočty společně s Caltech. Cílem centra bude hledání nových využití kvantových technologií, vývoj výkonnějšího hardware pro kvantové počítače a kvantového software.

Pokud se zajímáte o akciový trh a věříte v kvantové počítače, tak v článku od investorplace.com doporučují dlouhodobý nákup následujících akcií:

  • Alphabet (NASDAQ:GOOG, NASDAQ:GOOGL)
  • International Business Machines (NYSE:IBM)
  • Microsoft (NASDAQ:MSFT)
  • Quantum Computing (OTCMKTS:QUBT)
  • Alibaba (NYSE:BABA)
  • Baidu (NASDAQ:BIDU)
  • Intel (NASDAQ:INTC)

Za redakci bychom ještě upozornili i na akcie Honeywell (NYSE:HON).