Dne 16. července proběhl Azure Quantum Developer Workshop, jehož cílem bylo širší odborné veřejnosti představit platformu Azure Quantum, které je zatím uzavřená pro pozvané partnery Microsoftu, ale do konce roku by měla být otevřena i zbytku.

V dopoledním bloku bylo uvítání a obecné představení kvantové části Microsoft. Součástí také byla také demonstrace kvantově optimalizačního algoritmu pro nalezení nejvhodnějšího rozvrhu a krátký průvodce nastavení Azure Quantum.

V druhé části byl představen kvantový programovací jazyk Q# a jak jej použít, následně proběhla ukázka, jak prakticky poslat kvantovou úlohu do Azure z příkazové řádky. Nakonec byly představeny všemožné studijní materiály, dokumentace a komunitní funkce a nástroje.

Nyní se podíváme na zajímavé detaily a poznámky:

Azure Quantum je platforma, plnohodnotný ekosystém obsahující vlastní kvantový programovací jazyk, dokumentaci, QDK, softwarové nástroje, kvantové simulátory, knihovny od partnerů a přístup na kvantové počítače partnerů.

V rámci ekosystému, Microsoft vytřil síť partnerů a spolupracujícíh univerzit Microsoft Quantum Network. Mezi partnery napří např. 1QBit, Honeywell, IonQ, Jij, rahko, Cambridge Quantum Computing, ProteinQure, Entropica Labs, GTN, QC Ware, Riverlane, Xanadu, nebo Zapata. Mezi univerzitní partnery jmenujme např. Purdue Univerzity TU Delft, UC Santa Barbara, University of Copenhagen, The University of Sydney a další.

V rámci Azure Quantum preview jsou k dispozici softwarové nástroje pro optimalizační úlohy od Microsoft a 1QBit a kvantové počítače a simulátory od Honeywell a IonQ.

Kvantový programovací jazyk Q# se stará pouze o kvantový algoritmus, ale je také potřeba formulovat a nastavit vstupy a zpracovat výstupy. To lze přirozeně provést pomocí C# rovněž od Microsoft anebo, poměrně nově, i pomocí jazyka Python, což je velmi žádané. Je zde i podpora pro Jypyter notebooky.

Velkou výhodou Q# jsou již dostupné knihovny. Zvláště ty určené pro simulace v chemii, biologii a farmaceutik jsou velice pokročilé a poskytují užitečné funkce a moduly.

Zájemci (jednotlivci či společnosti) mohou požádat o připojení do Microsoft Quantum Network (zatím je to na počkání, než zájemci budou schváleni).

Prezentují také řekli, že v nejbližší době Microsoft neuvažuje o certifikovaných školení na kvantové počítače.

Celý záznam workshopu je k nalezení na https://microsoftevent.eventbuilder.com/event/22621/recording

Pro více informací o Microsoft Quantum, kde lze najít odkazy na Azure, dokumentaci a jiné můžete navštívit https://www.microsoft.com/en-us/quantum.

Pro nově příchozí doporučujeme náš nenáročný seriál o kvantových technologiích začínající kvantovými počítači: Kvantový seriál.