Pravidelný týdenní přínos vybraných novinek ze světa kvantových počítačů, kvantových sítí a komunikace, kvantových technologií a kvantového byznysu.
Kvantová informatika
I kdybychom nakonec neměli plnohodnotné kvantové počítače, tak i v takovém případě celý tento byznys může mít obrovský přínos. Kvantový přístup v praxi znamená zcela odlišné paradigma, jiný přístup k algoritmům. Takový přístup však může být inspirativní také pro klasické programování. V takovém případě mluvíme o kvantově-inspirovaných algoritmech. Jeden z dalších příkladů pochází z University of Genoa, kde paradigma kvantového přístupu aplikovali na schopnost vnímání robotů s omezenými schopnostmi snímání.
Kvantové počítače
Vědci z MIT přišli s novou technologií pro hybridní kvantové čipy založenou na „umělých atomech“, neboli z defektů v diamantů, ale propojení mezi qubity je zajištěno fotononickými obvody. Tímto hybridním přístupem vyrobili kvantový čip s 128 qubity. Pokud se tento hybridní přístup osvědčí a pokud se povede zautomatizovat výrobu, tak tu můžeme mít dalšího vážného kandidáta na plnohodnotný kvantový počítač.
Výzkumníci z QuTech za pomocí standardních technik pro výrobu polovodičů demonstrovali, že i volná kladná díra v Germaniu může efektivně fungovat jako qubit. Nedávno navíc stejná skupina prezentovala dvou-qubitovou logiku rovněž vyrobenou v Germániu. Další výhodou qubitu coby díry v polovodiči je poměrně jednoduchá možnost jej ovládat.
Společnost Atos představila první plnohodnotný simulátor pro kvantový annealer. Vzhledem k analogické povaze kvantového annealingu je simulace takového systému velká výzva v porovnání se simulací „digitálním“ kvantovým počítačem založeném na kvantových bránách.
Kvantový byznys
Australský kvantový startup Q-CTRL a výzkumná společnost Advanced Navigation uzavřeli partnerství za účelem vývoje kvantových navigací a schopnosti měření přesného času. Advanced Navigation využívá umělou inteligenci pro inerciální navigaci.
Deutsche Telekom se spojil s OPENQKD asociací za účelem zkoumat možné uplatnění QKD technologie a možnost kvantově bezpečného přenosu dat.
Partnersví take uzavřeli Cambridge Quantum Computing (CQC) a IBM, čímže se CQC stal prvním hubem v IBM Q Network. To umožní CQC a jeho partnerům z CQC hubu spolupracovat na vývoji nejrůznějších aplikací a přitom využívat kvantové počítače IBM.
BEIT Inc ohlásil další investice za 1.4 milionů dolarů. BEIT je americko-polský startup, který se zabývá kvantovými algoritmy.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.