V tomto článku vám představíme náš výběr nejvýznamnějších korporací i zajímavých univerzitních spin-off firem a startupů z oblasti kvantových sítí, QKD a kvantové bezpečnosti.

CryptoNext Security

CryptoNext je spin-off Sorbonnské univerzity a INRIA v Paříži se zabývá hlavně kvantovou kryptografií se zaměřením na bezpečnější veřejné klíče (public key).

ID Quantique

ID Quantique je švýcarská společnost, jedna z prvních, které dodává komerční řešení pro QKD a to jako kompletní řešení včetně kvantových generátorů náhodných čísel. Jejím hlavním produktem v oblasti QKD je systém Cerberis3 QKD System.

InfiniQuant

InfitnityQuant je německá společnost, která ve spolupráci s Max Planck Institute vyvíjí QKD řešení pro satelity i optická vlákna.

KETS

KETS Quantum Security je britská společnost, který vyvíjí celou škálu řešení pro QKD? generování náhodných čísel a kvantovou kryptografii.

MagiQ

MqgiQ je americká společnost vyvíjející vlastní řešení pro QKD QPN-8606 a Q-Box. Nabízí také řešení pro potlačení elektromagnetických interferencí.

Qasky

Qasky je čínská společnost se zaměřuje na komercializaci kvantové kryptografie a elementů kvantových sítí z Čínské akademie věd.

QuantumCTek

Čínská společnost, která se zabývá komplexně nejen kvantovou kryptografií, kvantovými sítěmi, ale také mnohými jinými aspekty kvantové optiky. QuantumCTek ve větším měřítku spolupracuje s USTC univerzitou a také vybudovala nejdelší kvantovou síť mezi Pekingem a Šanghají.

Quantum Xchange

Quantum Xchange je dominantní poskytovatel řešení pro kvantové sítě a bezpečnost v USA. Implementovali například QKD system pro Wall Street.

Qubitekk

Qubitekk je společností z USA vyvíjející hardware pro kvantové sítě. Mezi stěžejní produkty patří QES1, generátor kvantově provázaných fotonů.

Quintessence Labs

Quintessence Labs je Australská společnost, která nabízí celou škálu řešení od QKD, přes kvantové generátory náhodných čísel a kvantové sítě. V současnosti vyvíjejí již druhou generaci zařízení. Nabízejí také kvantově kryptografické zabezpečení např. pro VMware.

Toshiba

Toshiba má své R&D centrum v Cambridge, které se zaměřuje i na kvantovou oblast. Výsledkem je kompletní řešení pro QKD s již komerčním nasazením.