Pravidelný týdenní přínos vybraných novinek ze světa kvantových počítačů, kvantových sítí a komunikace, kvantových technologií a kvantového byznysu.
Kvantová fyzika
Výzkumný tým z USTC představil další pokrok pro spinové qubity za pomocí kvantových teček a značně prodloužili jejich životnost. O spinové qubity je velký zájem, neboť je lze vytvořit pomocí současných křemíkových CMOS technologií a mohly by pracovat i při vyšších teplotách. Jedním z takových je např. společnost Intel.
Tým z CRANN a Trinity’s School of Physics zase představili nový zdroj jednotlivých fotonů, kde jejich produkce může být řízená včetně směru jejich vyzáření za pomoci kvantových teček.
Výzkumníci z americké Army Research Lab přišli se způsobem, jak v kvantových komunikačních kanálech modifikovat tzv. špatný šum, který překrývá signál na jiný šum, který již tak nepřekáží. To může pomoci zrychlit vývoj kvantových sítí.
Kvantové počítače
IBM na svém blogu popisuje jejich nejnovější článek v Nature, kde ukazují, že již kvantové počítače v NISQ éře mohou překonat současné klasické počítače.
IBM také představilo dalších sedm kvantových počítačů s metrikou Quantum Volume 32, tři 27-qubitové procesory Falcon a čtyři 5-qubitové procesory Canary.
Qblox je spin-off firma z nizozemského QuTech, jehož cílem je vyvíjet řídící jednotky pro kvantové počítače. Jejich cílem je zákazníkovi nabídnout takový systém, který se bude snadno škálovat s počtem qubitů. V současnosti, jedna jednotka Qblox zvládne řídit 20 qubitů. Systém je navržen univerzálně a umí řídit kvantové procesory postavené na různých technologiích qubitů.
Kvantové technologie
Po Samsungu a jeho Galaxy A Quantum představeném v květnu tu máme další mobilní telefon s čipem pro kvantový generátor náhodných čísel od Vietnamského výrobce Vsmart Aris 5G na kterém dělal s firmou Qualcomm. Kvantový generátor čísel generuje skutečně náhodná čísla a může přispět k většímu zabezpečení, které pro 5G generaci sítí bude potřeba ještě více.
Kvantový byznys
Britský Cambridge Quantum Computing (CQC) uzavřel strategickou spolupráci s francouzkým startupem Pasqal jejíž cílem je nasadit kvantově softwarovou platformu |ket> od CQC na kvantové procesory Pasqal založených na neutrálních atomech.
Nizozemský startup QuiX získal investice od FORWARD.one a Oost NL. QuiX v úzké spolupráci s University of Twente pracuje na fotonovém kvantovém procesoru. Funkční a programovatelný prototyp již byl představen a nyní se pracuje na výkonnějším kvantovém procesoru.
Minutý týden jsme psali o QuantumCTek, první čínském IPO. To nastalo ve čtvrtek (9.7.2020) a po prvním dni dosáhlo ihned rekordu Šanghajské burzy, když uzavřelo obchodování se ziskem 924%.
PQShiled je britský startup, který se zaměřuje na kvantovou kryptografii, oznámil investice v řádu 5.5 milionů liber. PQShield se chlubí s velkým množstvím vědců s mnoha publikacemi ale i velkým množstvím PhD studentů mimo akademickou sféru (většina PhD pracuje na svém projektu v rámci akademické sféry).
Situace se vyvíjí i u společnosti Menten AI, o které jsme psali také minulý týden. Menten AI oznámil příchozí investice v řádu 4 milionů dolarů.
Naše články
Tento týden přibyl nový díl do našeho kvantové seriálu: Kvantový seriál – díl 9. – Kvantové sítě – Současná situace
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.