Pravidelný týdenní přínos vybraných novinek ze světa kvantových počítačů, kvantových sítí a komunikace, kvantových technologií a kvantového byznysu.

Kvantové počítače

Menten AI je moderní farmaceutická společnost, která pomocí umělé inteligence / strojového učení a kvantových počítačů učinila nové významné objevy v oblasti výzkumu peptidů. Peptidy jsou biomolekuly, které mohou projít membránami buněk a dopravit tam léčebnou látku. Menten AI spolupracuje s D-Wave a Rigetti.

Výzkumníci v IBM přišli s novým komplexním kvantovým algoritmem, který by mohl simulovat neadiabatické procesy v molekulách. Typickým příkladem je například fotosyntéza. Tento výzkum také vede k rozšíření Qiskit o generátor Gaussovských vlnových paketů.

IBM také oznámila nový program IBM Quantum Researchers Program, který zájemcům poskytne přístup k více systémům, včetně možnosti požádat o ovládání kvantových procesorů na úrovni ovládání mikrovlnných pulsů, které se používají k ovládání supravodivých qubitů.

Kvantové sítě a komunikace

Čína a Rusko během konference Roscongress oznámili záměr vybudovat kvantovou síť mezi Moskvou a Pekingem pro kvantovou distribuci klíče. Tato síť využije kvantových satelitů, ve kterých Čína má již značný náskok. Tato technologie může nabídnou naprosto bezpečnou komunikaci mezi těmito zeměmi.

V druhé půlce roku 2020 by měla vyjít finální verze NetSquid od QuTech. NetSquid je simulátor kvantových sítí, který zahrnuje i čas a časové efekty v doručení qubitů. Simulátor byl zveřejněn březnu 2019 a je volně dostupný pro nekomerční účely.

Raman Research Institute z Indie přišel se souborem knihoven qkdSim, který by měl pomoci s vývojem okolo kvantové distribuce klíče (QKD). qkdSim je výjimečný tím, že umožňuje zahrnout nepřesnosti a chyby jednotlivých zařízení.

Kvantový byznys

Prof. John Preskil, professor z CalTechu a jedna z vůdčí osobností kvantové informatiky, který definoval např. pojem NISQ kvantové počítače, na Twitteru ohlásil, že bude částečně spolupracovat s Amazon AWS Quantum.

V The Quantum Daily spočítali, že již nyní je rok 2020 rokem nejvyšších investicí do kvantových počítačů. Řádově se zatím jedná o 350 milionů dolarů. Zainvestované byly formy jako např. PsiQuantum, Rigetti, nebo Quantum Machines.

QuantumCTek bude první čínskou čistě kvantovou společností, která vstoupí na burzu v Šanghaji, tzv. IPO. QuantumCTek se primárně zabývá kvantovou kryptografií a její implementaci.

Qubitekk (vývoj zařízení pro kvantové sítě a komunikace) a Raiccol Crystal (výroba nelineárních krystalů) dostali grant na společný projekt od Americko-Izraelské R&D nadace. Projekt se zaměří na svazek dělící krystaly pro použití v kvantové komunikaci a QKD.

Naše články

Jak studovat kvantové technologie online? – přehled online kurzů hlavně kolem kvantových počítačů a kvantových sítí.