V uplynulém týdnu společnost Honeywell oznámila, že během následujících tří měsíců otevře pro své zákazníky přístup ke svému kvantovému počítači. Honeywell na něm pracoval několik let v utajení a tvrdí, že se bude jednat o zatím nejvýkonnější kvantový počítač.

Honeywell pracuje na vývoji svého kvantového počítače společně s kvantovými společnostmi Zapata computing a Cambridge Quantum Computing.

Honeywell změřil výkon svého kvantového stroje metodikou „Quantum Volume“ od IBM s výsledkem 64. Quantum Volume je metrika, která se snaží porovnávat jednotlivé kvantové počítače a započítat hlavně počet qubitů, jejich stálost a možnost provést určitý počet operací než dojde k chybám. Dodejme, že například IBM se svým 20 qubitovým procesorem dosáhla Quantum Volume úrovně 16 a v lednu IBM oznámilo dosažení hodnoty 32 se svým nejnovějším kvantovým procesorem. Nicméně, Honeywell i ve svých technických a vědeckých článcích, které byly také publikovány v průběhu týdne, přesně nespecifikuje počet qubitů svého stroje. Quantum Volume také stále ještě není plně uznaný benchmark pro kvantové počítače.

Kvantový počítač od Honeywell, na rozdíl např. od IBM, Google apod., nepoužívá technologii založenou na supravodivosti, ale technologii založenou na uvězněných iontech. Tady je důležité zmínit, že technologie uvězněných iontů má lepší potenciál škálování na více qubitů než ta založená na supravodivosti. Proto, i prohlášení Honeywell, že do 5 let chce zvýšit výkon v hodnocení Quantum Volume faktorem 10 (to zjednodušeně znamená více qubitů s větší stabilitou), zní reálně.

Tímto krokem se Honeywell z čista jasna stává jedním z hlavních hráčů na poli kvantových počítačů. To je i podpořeno prohlášením, že jedním z prvních velkých zákazníků se stává banka JPMorgan Chase.