Přinášíme vám týdenní přehled ze světa kvantových počítačů, software, algoritmů, sítí, kryptografie a technologií včetně kvantového byznysu a investic.

Kvantový procesor H2 na kterém byly vytvořeny zatím ty nejlepší logické qubity. Kredit: Quantinuum

Kvantové počítače

IBM oznámil, že do důchodu pošle svůj cloudový simulátor kvantových počítačů. A to od 15 května. To je velká škoda. V podstatě každý uživatel v rámci IBM Quantum Labs si mohl spustit svůj kvantový kód na simulátoru a vyhnul se tím trochu složitější lokální instalaci qiskit. Je to velmi pohodlné, já sám jsem to hojně využíval.

A tohle je hodně velký. Microsoft společně s Quantinuum dosáhly zatím nejlepších logických qubitů. Zde logický qubit měl až 800krát menší chybovost než fyzický a to je opravdu hodně, skoro tři řády. Navíc, stačilo jim k tomuto výkonu jen 30 fyzických qubitů na jeden logický a to na kvantovém procesoru H2 na bázi uvězněných iontů od Quantinuum. V číslech to znamená, že se dostali z chybovosti 8×10-3 na 10-5. Samozřejmě je to stále začátek, Microsoft si stanovil chybovost na úrovni 10-8, která nám již umožní nějaké užitečné výpočty na kvantovém počítači. Také je nutné dodat, že kvantový procesor H2 s chybovostí 8×10-3 sám o sobě patří mezi ty s nejlepšími qubity. Další zlepšení bude kombinací zlepšení fyzických qubitů (zde se hodně očekává od nového kvantového procesoru Helios příští rok) a dalším zlepšení v korekčních mechanismech. Význam tohoto pokroku pěkně vyjádřili v jednom médiu: zatím to není „Sputnik“ moment, ale je to poprvé, co jsme někoho viděli zažehnout raketové motory.

Kvantový algoritmy a software

Kvantové AI je téma velmi mlhavé plné silných prohlášení. Jednou z mála oblastí, kde to vypadalo opravdu zajímavě a reálně byly kvantové neuronové sítě, kde pro konkrétní procesy stačilo kvantovým neuronovým sítím méně učení pro stejnou kvalitu výsledků. Nyní však vědci z Číny představili vlastní experiment s optickými neurálními sítěmi – používají klasické světlo, ne jednotlivé fotony. No a ukazuje se, že takové optické neurální sítě se chovají dost podobně jako ty kvantové, včetně jejich potenciálních výhod. Takže, kvantové počítače to opravdu nebudou mít jednoduché ukázat nějakou výhodu.

Kvantové komunikace a bezpečnost

Kvantové sítě letem světem: V Dánsku úspěšně otestovali CV-QKD na vzdálenost 100 km. # V Barceloně zase zvládnou distribuovat provázané fotony na 50 km.

Kvantový byznys, investice a politika

D-Wave, který pracuje na kvantových annealerech, jako společnost na akciovém trhu musí zveřejnovat své výsledky. Tak se pojďme podívat na celkové výsledky za 2023: Celkově byla společnost ve ztrátě $82.7 milionů a příjmy byly $8.8 milionů – nic neobvyklého, dokud tu nebude kvantový počítač se skutečnou výhodou, tak nebudou ani velké příjmy. # D-Wave má dva zákazníky, kteří používají D-Wave cloud v produkční verzi svých systémů a další dva snad brzy přibydou. # D-Wave se nyní zaměřuje čistě na QCaaS (Quantum Computing as a Service) a další profesionální služby. Již nehledá zákazníky, kteří y si koupily kvantový annealer jako hardware k sobě „domů“.

A v podobném duchu zveřejnila výsledky další kvantová společnost z burzy – Quantum Computing Inc. Celkově byly za rok 2023 ve ztrátě $29.73 milionů a příjmy byly $358 tisíc. No, docela nepoměr i v porovnání s D-Wave.

Tak a Zapata AI vstoupila na burzu a hned padla docela dolů.

V USA probíhá virtuální bitva, kde bude hlavní kvantový hub. Do ringu nyní vstoupil přímo guvernér státu Illinois (Chicago a okolí) a představil svůj plán na podporu kvantového výzkumu a vývoje spolu s místními univerzitami a korporacemi. Celkově by do regionu mělo přijít až $625 milionů z veřejných i soukromých zdrojů. Hodně velká injekce a podpora. Chicago již nyní patří za jedno z kvantově nejsilnějších míst.