Přinášíme vám týdenní přehled ze světa kvantových počítačů, software, algoritmů, sítí, kryptografie a technologií včetně kvantového byznysu a investic.

Světový kvantový den

Nyní v neděli 14. dubna proběhne další světový kvantový den. V Česku toho tam moc není. Nicméně je toho stále dost ve zbytku světa a to i online. Seznam všech akcí najdete zde.

Kvantové počítače

Každá interakce s qubitem znamená potenciální riziko, že data v qubitu ztratíme. To platí na začátku, kdy jej inicializujeme, pak jednotlivé kvantové operace a nakonec i změření qubitu. A změření qubity je vlastně jedna z těch náročnějších částí. V případě kvantových operací, tak jen posílám signál do qubitu, ale v případě měření naopak potřebujeme získat signál z qubitu. A asi si dovedete představit, že takový signál je velmi slabý. Z toho důvodů se tam přidávají různé zesilovače, které zase přináší šum a to nemluvě o tom, že zesložiťují celý vyčítací systém. Nyní vědci z finského Aalto University přišli snovým typem měření pomocí termálního bolometru. Bolometr je přístroj určený k měření energie elektromagnetického záření na základě jeho schopnosti zvyšovat teplotu absorbujícího materiálu. V případě qubitů dokázali vědci postavit bolometry, které jsou schopny detekovat jednotlivé mikrovlnné fotony z qubitů a při tom jsou až 100krát menší, že běžný vyčítací systém se zesilovačem a navíc se právě ukázalo, že fungují stejně dobře. To nemluvě o tom, že spotřeba je 10 000krát menší. Což je zase ulehčení pro kryogeniku, která to vše musí uchladit.

Kvantová bezpečnost

Komise zveřejnila doporučení o postkvantové kryptografii s cílem povzbudit členské státy, aby vypracovaly a uplatňovaly harmonizovaný přístup při přechodu EU k postkvantové kryptografii. To pomůže zajistit, aby digitální infrastruktury a služby EU byly v příštím digitálním věku bezpečné. Jak nejsem úplně fanouškem vměšování EU do národních záležitostí, tak zrovna zde to vítám. Ona situace, kdy si každá země řekne, že bude podporovat rozdílné algoritmy nebo s rozdílnými parametry, tak to nám fakt nepomůže. Dále: Doporučení se zabývá potřebou koordinovaného přístupu k přechodu Evropy na kvantově bezpečnou digitální infrastrukturu. Pomůže členským státům vypracovat důslednou strategii, neboť migrují směrem k bezpečnějším způsobům ochrany svých digitálních infrastruktur. To podpoří interoperabilitu mezi zeměmi a umožní bezproblémové fungování systémů a služeb přes hranice.

Kvantový byznys, investice a politika

IBM dodalo dalšímu zákazníku svůj Quantum System One s 127-qubitovým procesorem Eagle uvnitř. Tento systém si pořídila americká univerzita Rensselaer Polytechnic Institute, která na tom plánuje edukovat budoucí experty na kvantové počítače a samozřejmě provádět vlastní výzkum v oblasti kvantových počítačů.

Ve Spojených státech pracují na tzv. „Defense Quantum Acceleration Act“, tedy zákonu, který má podpořit kvantové technologie směrem do vojenství. Jednou z hlavních novinek je zřízení hlavního kvantového poradce (Principal Quantum Advisor) pro Pentagon, který by měl sledovat celý kvantový ekosystém a doporučovat, co je vhodné zkoumat i z vojenského pohledu. Tato pozice by měla i synchronizovat kvantový výzkum na pří různými vojenskými organizacemi, kde spousta vojenských laboratoří má svůj vojenský kvantový výzkum, ale každý si jede podle svého. A rovnou na začátek zákon obsahuje i $55 milionů na tyto aktivity. Toto je aktivita, která nemá v našich podmínkách smysl, ale v USA velice.

Quantonation je největší investiční fond, který se zaměřuje výhradně na kvantové technologie a technologie kolem nich. Ti práce uzavřeli první investice v rámci svého již druhého fondu Quantonation II, kde mají k dispozici €200 milionů na investice. První fond nakonec dosáhl €91 milionů.