Týdenní přehled ze světa kvantových počítačů, software, algoritmů, sítí, kryptografie a technologií včetně kvantového byznysu a investic.
Kvantová fyzika
Máme tu dalšího kandidáta na kvantovou paměť. Tím jsou NV centra. Výzkumníci z Yokohama National University přišli s kvantovou pamětí s korekcí na chyby na bázi NV center. Zde jen pomocí tří qubitů a korekčního mechanizmu jsou schopni poměrně spolehlivě opravit dvě základní typy chyb, změna fáze a změna stavu. Významné je, že předchozí pokusy používaly velmi silné magnetické pole, což je nepraktické. Tohle je zdá se dobrá cesta k tzv. fault-tolerant quantum memory.
Kvantové počítače
Poslední dobou tu bylo docela dost informací kolem Intelu. Vše dohromady dává a analyzuje QCR: popisuje jaká je strategie Intelu, na co se zaměřuje i nezaměřuje. Například, Intel neplánuje veřejně zpřístupnit NISQ verzi svých procesorů jak dělá téměř veškerá konkurence. Navíc pracuje na full-stack řešení, tedy nejen hardware ale i software.
Minule jsme tu psal o tom, co potřebujete k tomu, abyste pracovali v tomto oboru a jaké jsou nejžádanější pozice. Avšak, pokud vám kvantové počítače a vše okolo připadá zajímavé, ale zároveň nemáte vystudovanou kvantovou fyziku, je tu i řada netechnických pozic, které jsou potřeba. Co pozoruji, jedna z největších slabin kvantových startupů je hledání partnerů a zákazníků aby měli alespoň základní revenue.
Kvantová kryptografie
Australian National University oznámila, že jejich kvantový generátor náhodných čísel bude dostupný online skrze AWS. Jejich QRNG je založené na detekci fluktuace vakua.
Samsung vydá nový telefon Samsung Galaxy Quantum 3 s kvantovou kryptografií. Onou kvantovou kryptografii je kvantový generátor náhodných čísel (QRNG) od IDQuantique. To zní cool hlavně marketingově. Avšak proti potenciální hrozbě od kvantových počítačů je vám to na nic, pokud budete používat stále RSA šifrování. QRNG je dobrá věc. Například pro QKD je to nutná věc, abyste mohli dokázat že je to super bezpečné. Avšak, není mi znám praktický útok, který by zneužil slabiny současných generátorů pseudonáhodných čísel. Pokud takový je/byl, budu rád, pokud mi dáte vědět.
BT a Toshiba ve středu spustili testovací provoz první komerční QKD sítě v Londýně. Ta zatím spojuje London Bridge a Canary Wharf. A prvním zákazníkem je EY.
Kvantově odolné šifrování (PQC) začíná jako službu nasazovat i LG. Podobně i u PureVPN, což je jeden z největších dodavatelů VPN. A další je i nShield od Entrust.
Konference
Byznys, investice, granty
Ohio State University zakládá Center for Quantum Information Science and Engineering (CQISE). Tato aktivita zapadá do aktivit v USA, kdy kvantově zdatné univerzity zakládají svá centra a pak spolupracují i v rámci velkých konsorcií.
Aalto University získalo ERC Advanced grant ConceptQ, který se zaměřuje na vylepšení supravodivých qubitů ve smyslu významného potlačení qutritových (tři kvantové stavy) stavů. Ideální qubit má stav |0> a |1> ale občas se parazitně může objevit i stav |2>, který je pro qubity parazitní a zdroj mnoha chyb.
IQM získalo od Evropské investiční banky 35 milionů EUR na výrobní kapacity pro kvantové počítače.
IQT na základě svého výzkumu predikuje, že trh s kvantovými senzory by mohl dosáhnout 800 milionů USD v 2028 a 1.3 bilionů USD v 2031. Viz obrázek níže.
Český fond Tensor Ventures investoval 23 milionů USD jako pre-seed do amerického startupu QC28. Ten pracuje na fotonických kvantových procesorech planě integrovaných na čip a pracující při pokojové teplotě. Dnes, i když většina fotonických procesorů tvrdí, že fungují při pokojové teplotě, tak to není úplně tak pravda. Na konci výpočtu, tak se fotony musí detekovat a tyto detektory musí být chlazené.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.