Pravidelný týdenní přínos vybraných novinek ze světa kvantových počítačů, kvantových sítí a komunikace, kvantových technologií a kvantového byznysu.

Obrázek týdne: čínsky supravodivý čip s 62 qubity.

Kvantové počítače

Kdo má rád výběry a žebříčky, tak se může podívat na The Quantum Daily a 10 Full-Stack poskytovatelů kvantových počítačů. Termín full-stack zde odkazuje k tomu, že daný poskytovatel nabízí kompletní služby, tedy hardware, software, ale i nadstavbové služby. Spoiler – zmíněni jsou: Alibaba, Alpine Quantum Technologies, D-Wave, Google, IBM, IQM, Origin Quantum, Oxford Quantum Circuits, Quantum Circuits, Inc. a Xanadu.

Zajímavé pojednání, proč by se Amazon a AWS mohly stát hegemonem v oblasti kvantových počítačů, najdete na NextPlatform. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet. Microsoft a ani Google se určitě jen tak nevzdají. Microsoft se svým Azure Quantum může AWS slibně konkurovat již nyní.

Na základě článku v Science, to vypadá, že vědci v University of Science and Technology of China úspěšně vyvinuli 62 qubitový supravodivý procesor. Design čipu by měl být 8×8, což značí, že dva qubity nejsou funkční. Na procesoru demonstrovali kvantové procházky.

D-Wave a CINECA (italské konsorcium univerzit a výzkumných institucí) oznámili spolupráci, v rámci které D-Wave výzkumníkům z řad univerzit zapojených do CINECA umožní přístup do jejich cloudové platformy D-Wave Leap.

Již několikrát jsme psali o tom, že za účelem zvýšení schopností supravodivých kvantových počítačů, tak trendem je umístit řídící čipy dovnitř mrazáku. Tehdy jsme psali o společnostech Intel a Microsoft. Nyní na podobném řešení pracuje i nizozemský QuTech. Ti si od tohoto přístupu především slibují lepší škálovatelnost množství qubitů za použití stejně velkého mrazáku.

Kvantový software

Někteří si i tak trochu hrají a i pojem jako kvantové hry má svůj smysl. Například o kvantové verzi šachů si můžete přečíst zde.

A máme to další článek na téma „Top“. Tentokrát 16 vybraných společností vyvíjejících kvantové algoritmy. Jedná se o 1QBit, Algorithmiq, Cambridge Quantum Computing, BEIT, CLASSIQ, Entropica Labs, ExaQ.ai, HQS Quantum Simulations, JiJ, JoS Quantum, Ketita Labs, Phasecraft, QunaSys, Semicyber, Solid State AI a Zapata Computing. Více, včetně základních profilů na The Quantum Daily.

IBM oznámilo, že uvolnilo vylepšený Qiskit Runtime Software, který zrychluje výpočty a simulace až 120x (demonstrováno na simulacích mulekul). Qiskit Runtime je background část, která optimalizuje úlohy, kde výpočet potřebuje velké množství iterací, například u chemických simulací.

Kvantové sítě a kryptografie

Další, kdo se přidává do závodů o QKD za pomoci satelitů je Kanada s projektem QEYSSat na kterém pracuje University of Waterloo, Honeywell, Canadian Space Agency, University of Calgary a spolupráce probíhá s kolegy ze Spojeného království. Nyní je projekt ve fázi testů hardware.

Na MIT Technology Review se podívali na nově publikovaný článek o tom, jak by šlo rozlousknout 2048-bitové RSA šifrování za 8 hodin. Výzkumníci ukázali, že by k tomu mohlo stačit 20 milionů fyzických qubitů, to znamená těch nedokonalých, které vyrábíme nyní. 20 milionů se může zdát hodně, teď máme kolem 70 a někteří slibují 1 milion qubitů do deseti let. Avšak, pokud pracujete s tajnými informacemi s tímto šifrování, kde se drží informace v tajnosti 25 i více let, tak to už začíná být problém.

Kvantové technologie

Vědci z University of Science and Technology of China v článku Nature tvrdí, že vytvořili zařízení, které udrží koherentní foton zhruba jednu hodinu. Jedná se tak o optickou kvantovou paměť, která má fidelitu 96.4%. Paměť funguje na bázi tzv. optického frekvenčního hřebenu.

Kvantová optická paměť. Kredit: Nature

Kvantové konference, školy a výzvy

20. května by IBM mělo vyhlásit další ročník IBM Quantum Challenge. Tento rok bude tato výzva oslavovat i 5 let, co IBM zpřístupnilo svůj kvantový cloud veřejnosti.

Kvantový byznys a investice

Již několikrát jsme psali o tom, jak to v Německu rozjíždí s výzkumem kvantových technologií i s vydatnou podporou vlády. Nyní se již objevila konkrétnější čísla. Německo plánuje do této oblasti investovat 2 miliardy EUR. Tím se stává jedním s nejvíce investujících vlád do kvantových technologií na světě. Konkrétně 1.1 miliardy se má dát na základní výzkum do roku 2025 okolo kvantových počítačů. Dalších téměř 0.9 miliardy by pak mělo jít do praktických aplikací.

Společnost Qnami ohlásila uzavření investičního kola Series A s výsledkem 4 miliony švýcarských franků. Qnami je švýcarský startup, který se zaměřuje na kvantové technologie, například magnetometry na bázi NV center.

Dalšího vstupu na burzu v hodnotě 400 milionů dolarů dosáhl startup Arqit. Arqit vyvíjí produkt QuantumCloud, který funguje jako manažer pro výměny šifrovacích klíčů. Kromě distribuce klíčů z jejich serverů, plánuje Arqit v roce 2023 vypustit dva satelity, které rozšíří tuto funkcionalitu.

Dalších 20 milionů dolarů investic získala společnost ColdQuanta již od současných investorů a plánují díky tomu nabírat další lidi.