Pravidelný týdenní přínos vybraných novinek ze světa kvantových počítačů, kvantových sítí a komunikace, kvantových technologií a kvantového byznysu.

Obrázek týdne: Jeden z prvních návrhů rozhraní pro návrh kvantového obvodu pro IBM Quantum Experience z ledna 2016. Kredit: IBM.

Kvantové počítače

infinityQ je kanadský startup, který pracuje na svém kvantovém čipu o kterém tvrdí, že se jedná o analogické kvantové počítání fungující na jiném přístupu ke kvantovým výpočtům a že funguje při pokojové teplotě, má nízké energetické nároky a nepotřebuje korekční algoritmy. Při té příležitosti demonstrovali sílu jejich zařízení na problému obchodního cestujícího pro 128 měst. Zatím nejlepší výsledek z kvantových systémů byl pro 22 měst. Více podrobností by mělo být představeno na konferenci IQT 17.-20. května.

IBM slaví pět let od doby, kdy svůj kvantový počítač zpřístupnili pomocí cloudu. Tenkrát to byl 5-qubitový čip s jednoduchým rozhraním. Dnes, počet registrovaných uživatelů překračuje 325 tis., počet stažení Qiskit 650 tis., Počet vědeckých publikací za pomocí IBM Quantum je přes 700, organizací zapojených do IBM Quantum Network je přes 140 a počet spuštěných kvantových obvodů za den je přes dva biliony.

ZDNet představil svůj výběr QaaS poskytovatelů. QaaS neboli Quantum as a Service, tedy služby kvantových výpočtů jako služba typicky dostupná přes cloud. Konkrétně se rozepisují o Amazon Braket, QuTech Quantum Inspire, D-Wave Leap, Honeywell a Quantumcomputing.com od Strangeworks. Podivné, že tam nedali Quantum Azure od Microsoft.

Společnost PsiQuantum se spojila s GlobalFoundries, specialista v oblasti výroby polovodičů, za účelem dosáhnout cíle PsiQuantum kterým je fotonický kvantový čip s 1 milionem qubitů v roce 2025. PsiQuantum již ukázalo, že zvládá vyrobit v dostatečném množství a kvalitě klíčové komponenty, jako jsou zdroje a detektory jednotlivých fotonů. Vyvíjený systém se nazývá Q1.

300 mm wafer navržený od PsiQuantum a vyrobený GlobalFoundries, který obsahuje několik čipů Q1. Kredit: PsiQuantum

Kvantový software

Cambridge Quantum Computing oznámilo, že bude integrovat svoji platformu tket do ekosystému Strageworks.

Kvantové sítě a kryptografie

Technologická společnost zaměřená na vesmír Craft Prospect plánuje v roce 2022 vypustit svůj 6U CubeSat (velikost šesti CubeSat, kde jeden CubeSat je velikosti 10x10x10 cm). V rámci projektu ROKS, by tento satelit měl demonstrovat schopnosti QKD (země-satelit). Zajímavostí je, že bude mít systém, který by měl umět komunikovat QKD s mobilním (pohyblivým) příjemcem na zemi a samotný satelit bude ovládán pomocí AI včetně výpočtů na neuronových sítí přímo v satelitu.

Americký NIST vydal finální verzi svého tzv. white paper (bílá kniha), kde popisuje výzvy a postupy spojené s implementací kvantově-odolných algoritmů a jak takový přechod uskutečnit.

Kvantové technologie

Společnost ColdQuanta dostala kontrakt od americké vlády na vývoj atomových hodin. Ultra přesné hodiny jsou potřebné pro přesnější navigaci, ale i pro případ, že GPS selže nebo je zarušené. Dále je potřeba přesný čas distribuovat do internetu. Například automatizované burzovní operace už jsou dřeň současným možnostem přesnosti času.

Kvantový byznys a investice

ETH Zurich a Institut PSI zakládají společný hub pro kvantové počítače. ETH Zurich do toho dá 32 milionů franků. Cílem hubu je postavit kvantový počítač na bázi uvězněných iontů a supravodivých qubitů. Konkrétně ETH Zurich si již hraje s vlastním supravodivým čipem se 17 qubity. V rámci nové spolupráce je cílem postavit čip se 100 qubity.

Spolupráci spolu prodloužili i Archer a IBM. Předmětem spolupráce by mělo být pokračování Archeru v IBM Quantum Network a IBM Quantum Startup a obecně je cílem posílení kvantového ekosystému. Připomeňme, že Archer pracuje na svém kvantovém čipu na bázi spinových qubitů pracujících při pokojové teplotě.

Nizozemí potvrdilo plán investovat 615 milionů EUR v následujících 7 letech do kvantových počítačů. Konkrétně by peníze měly jít do konsorcia Quantum Delta NL.

Atos a SENAI CIMATEC oznámili vytvoření prvního brazilského centra excelence zaměřeného na kvantové počítače. Základem centra bude kvantový simulátor Atos QLM a výzkum by se měl zaměřit na různé praktické aplikace.