Pravidelný týdenní přínos vybraných novinek ze světa kvantových počítačů, kvantových sítí a komunikace, kvantových technologií a kvantového byznysu.

Obrázek týdne: kvantový certifikát od IBM. Kredit: IBM

Kvantové počítače

IBM krom mnohého jiného nabízí i různá školení prakticky na vše kolem počítačů, sítí apod. Standardně po absolvování úspěšný účastník získá profesionální certifikát. Nyní přibyla i první „kvantová“ certifikace zaměřená na používání Qiskit. Cena je 200 USD.

Výzkumníci z University of Science and Technology of China dosáhli spolehlivosti 95% pro konverzi spinu na náboj. Konkrétně se jedná o qubity na bázi NV center, kde kvantová informace je reprezentována spinem. Jedna s podstatných funkcí kvantového počítače je, aby po aplikování všech kvantových operací byl schopen změřit výsledek, tedy transformovat stav spinu na něco, co jsem schopní klasicky zpracovat, třeba právě náboj.

Honeywell nedávno představil dosažení hodnoty Quantum Volume 512. Nyní Honeywell zpřístupnil i software pro simulaci jejich kvantového počítače na bázi uvězněných iontů. Simulace je důležitá pro verifikaci a kontrolu výsledku získaných z prototypů kvantových počítačů. Nicméně v Honeywell odhadují, že někdy mezi roky 2022 a 2023 se dostaneme do stavu, kdy simulace na klasických počítačích už nebudou možné.

IBM uzavřel desetileté partnerství s Cleveland Clinic. V rámci tohoto partnerství, IBM poskytné různé své technologie (ne jen kvantové, ale i cloud, AI, …) pro nově vzniklé centrum pro výzkum patogenů. Navíc, přímo v centru by se měl nainstalovat plánovaný kvantový počítač IBM Condor s 1121 qubity v roce 2023. Bude se jednat o první instalaci kvantového počítače od IBM mimo IBM.

Quix, který vyvinul 12 qubitový fotonický kvantový procesor jej prodal společnosti Qontrol, která se zase zabývá kontrolou a řízením fotonických integrovaných zařízení včetně ostatní potřebné infrastruktury.

Fujitsu a RIKEN představili spolupráci, v rámci které by rádi vyvinuli supravodivý kvantový počítač s až 1000 qubity.

Kvantové sítě a kryptografie

Intel se spojil s Microsoft a spolu podepsali dohodu s agenturou DARPA na vývoji plně homomorfní kryptografie (FHE) v rámci programu Data Protection in Virtual Environments (DPRIVE). FHE by mělo být odolné vůči kvantovým počítačům a umožňuje pracovat s daty aniž by se musely dešifrovat. Problém je pak výpočetní náročnost.

Na Forbesu se objevil článek, který představuje katastrofický scénář, kdy by kvantový počítač naboural kryptografické zabezpečení elektrické rozvodné sítě v USA, která se z principu ovládá vzdáleně. Studie ukazuje, že takový útok a následný blackout by mohl stát až 8.6 bilionů dolarů. To zní jako dobrá motivace začít uvažovat o kvantové kroptoagilitě.

V Madridu staví kvantovou síť MadQCI, která integruje kvantovou komunikaci do konvenční optické sítě. Na síti pracuje univerzity, telekomunikační společnost i výzkumná instituce. Síť se staví v rámci evropského projektu OpenQKD. V současnosti má síť 10 nodů a dalších 6 je ve fázi laboratorního testování.

Náčrt kvantové sítě v Madridu. Kredit: explica.co

Kvantové technologie

Na arXiv serveru se objevila publikace, která mapuje různé možné aplikace kvantových technologií pro obranný sektor, od kvantových počítačů, přes kvantové sítě, kvantové zobrazovací systémy až po kvantové senzory. Diskutovány jsou i s tím spojené výzvy a možné problémy z vojenského, ale i mírového nebo etického pohledu. (autor publikace je i autor tohoto článku)

Kvantové konference a školy

Quantum.Tech – 12.-14. dubna. Online. Zdarma. – zaměření na celé spektrum kvantových technologií – počítače, komunikace, senzory.

Qiskit Hackathlon Europe – vhodné i pro české zájemce. Probíhá od 7. května do 14. června.

Ostatní

Vtipný aprílový příspěvek ohledně použití kvantového počítače s multiparalelní konference na Zoomu najdete na PhysicsWorld.

The Quantum Daily publikovalo svůj pravidelný report na první čtvrtletí 2021.

Kvantový byznys a investice

Izrael v reakci na možné vyloučení z programu EU Horizon pro oblast kvantových počítačů vyhlásil vlastní program v hodnotě 375 milionů dolarů. Například, 60 milionů by mělo být použito pro stavbu izraelského kvantového počítače s 30 až 40 qubity do pěti let.