Pravidelný týdenní přínos vybraných novinek ze světa kvantových počítačů, kvantových sítí a komunikace, kvantových technologií a kvantového byznysu.
Kvantové počítače
Dosud většina kvantových počítačů je samostatné zařízení zabírající poměrně spoustu místa. Vědci z University of Innsbruck přišli s prototypem kvantového počítače na bázi uvězněných iontů o velikosti dvou 19 palcových serverových rackových skříní. Jejích kvantový počítač má 24 qubitů a příští rok plánují dosažen 50 qubitů.
Být zelený a pomoci klimatu. Nekonečná mantra o které musí mluvit každý. Jak v budoucnu mohou pomoci kvantové počítače? Šest různých směrů diskutují na QCR. Kvantové simulace pro zachycení a ukládání CO2. Simulace dusíkové fixace, která by mohla pomoci objevit energeticky mnohem efektivnější způsob výroby hnojiva. Lepší a efektivnější návrh baterií. Efektivnější návrh aerodynamiky aut i letadel. Optimalizace v dopravě a logistice. A nakonec kvantové počítače jsou v poměru výpočetní výkon versus spotřebovaná energie mnohem efektivnější pro náročné výpočty.
Další z oblíbených žebříčků na TQD: 11 globálních bank, které se pustili do kvantového světa. Jde o JPMorgan CHase, HSBC, BNP Parobas, Crédit Agricole, Japan Post Bnak, Citigroup, Wells Fargo, Barclays, Royal Bank of Canada, ING Group a Goldman Sachs.
Otázka za milión: kdy se kvantové počítače stanou hrozbou? Jeden z obsáhlejších článků na toto téma říká, že alespoň následujících 5-10 let ne. Obecně nikdo nezná správnou odpověď. Pravda je, že na vestě ve vývoji kvantových počítačů můžeme potkat negativní ale i pozitivní překvapení, která vývoj zpomalí nebo zrychlí.
Kvantový software a algoritmy
QCWare přidal do své platformy Forge modul zaměřený na kvantové algoritmy pro lineární algebru.
Kvantové sítě a kryptografie
Na Forbesu vyšel článek, který se kouká jaké směry jsou dominantní v post-kvantové kryptografii. V USA dominantní směrem je vývoj klasických čipů určených pro klasické kvantově-odolné šifrování. V Evropě na základě nejrůznějších projektů v tomto sektoru to spíše vypadá na dominanci QKD.
Kvantový byznys a investice
Čínské ministerstvo průmyslu a IT vydalo standardizaci pro implementaci kvantového generátoru náhodných čísel. Aktivita byla vedená především společností QuantumCTek. Její zástupci se činí také v rámci standardizačního procesu v ITU.
Automobilka BMW se dohodla s Technical University of Munich na podpoře budoucího výzkumu kvantových počítačů na univerzitě. Konkrétně jde o vytvoření pozice profesora v oblasti kvantových algoritmů a jejich aplikaci, kde součástí budou prostředky i na zaplacení týmu nebo vybavení v hodnotě 5.1 milionů EUR na šest let.
Svůj strategický kvantový program spouští už i naši jižní sousedé – Rakousko. Program nazvaný Quantum Austria bude disponovat 107 miliony EUR do roku 2026. V Rakousku jsou 2 významné startupy (Alpine Quantum Technologies a ParityQC) a tři akademické instituce z významným výzkumem v oblasti kvantových technologií, Austrian Academy of Sciences, Unniversity of Innsbruck, a Vienna Center for Quantum Science and Technology.
Společnost Atomionics získala finanční injekci 2.5 milionů USD pomocí které rozjíždí R&D centrum v Singapuru zaměřené na kvantové senzory. Konkrétně pracují na mobilním atomovém interferometru měřící gravitaci s vysokou přesností zaměřující se na detekci objektů v podzemí.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.