Pravidelný týdenní přínos vybraných novinek ze světa kvantových počítačů, kvantových sítí a komunikace, kvantových technologií a kvantového byznysu.
Kvantové počítače
Cambridge Quantum Computing již nějaký čas spolupracuje s Nippon Steel na materiálovém výzkumu a optimalizacích. Nyní experti z CQC demonstrovali schopnosti optimalizace pro velmi komplexní problematiku jako je sestavení rozvrhu výroby v ocelárně, která je ve skutečnosti velmi složitá. Vyvinuté řešení bylo demonstrované na kvantovém počítači H1 od Honeywell avšak kvůli malé kvantové kapacitě zatím nejde o reálné nasazení. Nicméně schopnost upscalovat řešení pro budoucí počítače je velmi dobrá.
Čínští výzkumníci zopakovali experiment o kvantové nadvládě, který provedl Google s ještě přesvědčivějšími výsledky a lepším kvantovým procesorem. Konkrétně čínští akademici postavili supravodivý procesor s 66 qubity pojmenovaný jako Zuchongzhi, kde pro experiment na bázi náhodných kvantových obvodů (stejný jako Google) použili 56 qubitů (Google použil 53). Zuchongzhi spočítal úlohu za 1.2 hodin, zatímco vědci odhadli, že stejná úloha by klasickému počítači trvala 8 let.
Na IEEE Spectrum se zamýšlejí nad neuronovými sítěmi (deep learning) strojového učení a jeho náročnější. A jako ideální řešení z pohledu výkonu ale i energetické spotřeby se jeví fotonické kvantové čipy.
To že by kvantové počítače mohly nahradit ty klasické je snad už dnes vyvrácený mýtus. Avšak i samotné kvantové počítače se neobejdou bez těch klasických. Pěkné pojednání o klasických počítačích „za scénou“ najdete na blogu Qiskit.
Rigetti oznámil vývoj multičipové technologie, která usnadní škálování kvantových procesorů. Tato nová technologie umožní, že ke konci roku by se na jejich cloudu měl objevit nový procesor s 80 qubity.
Kvantový software a algoritmy
Origin Quantum publikoval preprint jejich kvantově chemické aplikace ChemiQ. Publikace by výzkumníkům v oblasti kvantových počítačů měla pomoci pochopit výhody a funkce software ChemiQ pro chemické simulace.
Trochu té zábavy a fotbalového EURA. V ClassiQ vytvořili první predikci vítěze fotbalového EURA. Největší šance vyšly pro Španělsko a pak Anglie, naopak Česko je druhé odspoda. Tak uvidíme, jestli to bude platit nebo šlo jen o kvantový šum :-)
Kvantové sítě a kryptografie
Výzkumníci z Jinan Institute of Quantum Technology zprovoznili další QKD sítě. První, na vzdálenost 428 km testuje protokol TF-QKD a druhá testuje TF-QKD za použití časově-frekvenčního přenosu na vzdálenost 511 km. TF-QKD (Twin Field QKD) je protokol umožnuje překročit tzv. PLOB limitu, která udává kapacitu přenosu. V tomto protokolu je kvantový informace zakódována ve fázi optického pulsu a zároveň je tento protokol MDI, tedy může použít obyčejné opakovače bez prolomení klíče.
Čínští výzkumníci z University of Science and Technology of China vytvořili kvantový generátor náhodných čísel s integrovaným fotonickým čipem. Ten s rozměry 15.6×18 mm a s výkonem 19 Gb za sekundu a je tím pádem nejvýkonnějším kvantovým generátorem náhodných čísel na světě.
Kvantové konference a školy
Iniciativa QWorld organizuje Quantum Summer School 2021 v období 26. července až 8. srpna. Prakticky se jedná s pojení jejich dvou kurzů QBronze a QSilver do jednoho celku. Škola je vhodná i pro začátečníky a i pro odvážné středoškoláky. Hlásit se můžete zde.
Kvantový byznys a investice
Společnost Comstock Mining, lídr v udržitelné a inovativní těžbě, zakládá kvantovou společnost Quantum Generative Materials (GenMat) se základním kapitálem 15M USD a příslibem dalších 35M USD. GenMat pracuje na proprietárním řešení pro kvantové počítače pro výzkum a vývoj nových materiálů, například vylepšení Li-iontových baterií.
Čínský startup Bose Quantum dosáhl v andělském kole investic na desítky milionů juanů. Bose Quantum vyvíjí kvantové počítače. Údajně má kvantový počítač s 1000 qubity a do tří let chce dosáhnout na 1 milion qubitů. Otázka je, co myslí tím qubity, jsou všechny provázané? Jedná se o digitální kvantový počítač nebo adiabatický? Je tu spousta mlhy…
Evropská komise v rámci programu HORIZON otevře několik výzev věnovaných kvantovým technologiím: Quantum technologies for space gravimetry, Framework Partnership Agreement for developing the first large-scale quantum computers (FPA), Quantum sensing technologies for market uptake (IA), Basic Science for Quantum Technologies (RIA), Framework Partnership Agreements for open testing and experimentation and for pilot production capabilities for quantum technologies (FPA), Framework Partnership Agreement for developing large scale quantum simulation platform technologies (FPA), Lawful interception using new and emerging technologies (5G & beyond, quantum computing and encryption), Framework Partnership Agreements in Quantum Communications (FPA), Transition towards Quantum-Resistant Cryptography a Strengthening the quantum software ecosystem for quantum computing platforms (RIA).
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.