Pravidelný týdenní přínos vybraných novinek ze světa kvantových počítačů, kvantových sítí a komunikace, kvantových technologií a kvantového byznysu.

Obrázek týdne: nanodiamanty integrované do fotonického čipu, kde zeleným laserem můžeme vybudit jednotlivé červené fotony z nanodiamantů v daném směru.

Kvantová fyzika

Výzkumnici z Osaka City University objevili, jak docílit interakce mezi dvěma kvantovými tečkami. Jde o dosáhnutí ovladatelného efektu tzv. kvantové rezonance, kdy když dvě kvantové tečky jsou dostatečně blízko sebe, tak mohou svázat své stavy což umožňuje výměnu elektronů mezi nimi. To může vést k zajímavým aplikacím v optice, kvantových počítačích ale i solárních panelech.

Vědci z University of Münster přišli s integrovanými nanodiamanty do fotonických čipů. Nanodiamanty slouží jako zdroj jednotlivých fotonů do konkrétního směru na požádání, které jsou ovládány (trigrovány) zeleným laserem.

Další pokrok pochází University of Chicago na téma qubitů ze spinu molekul. Idea tohoto týmu je vzít určité molekuly se spinovými centry a ty zkrystalizovat. Pak takový systém bude fungovat podobně jako qubity založené na NV centrech. Dalším krokem bude propojení více molekulových qubitů pomocí integrované fotoniky.

Kvantové počítače

Britská spolčenost AlgoDynamix, která se zabývá behaviorálními předpověďmi pro finanční trhy, oznámila spolupráci s D-Wave. Jejich nová předpovídající služba (typu SaaS) nyní využívá kvantově-hybridní systém od D-Wave a tvrdí, že tento upgrade povede k 10 000 násobnému zrychlení výpočtu předpovědí pro Forex systém.

Dva týdny zpět jsem psal o IQM a dosažených investicích. Nyní IQM se dohodlo s VTT (finská státní výzkumná instituce) za účelem vytvořit první finský kvantový počítač, který by měl dosáhnout 50 qubitů v roce 2024. Zatím je cíl 5 qubitů příští rok.

Obecně se uznává, že kvantové počítače hodně pomohou farmaceutickému průmyslu. To bude jedno z těch TOP kvantově aplikovaných odvětví. Rozumný článek si o tom můžete přečíst na Pharmaceutical Technology.

Kvantové sítě a kryptografie

Výzkumníci ze Sorbonne University dosáhli 90% účinnosti pro uložení a přečtení kvantové informace z kvantové paměti. Kvantová paměť je založena na chlazených atomech Cesia a konkrétně se jednalo o kvantově provázané fotony. Vysoká spolehlivost ukládání a čtení dat je důležitý krok pro vytvoření kvantového opakovače pro kvantové sítě. Pointa je, pokud potřebuje spojit dvě vzdálená místa skrze několik opakovačů, tak bude nevyhnutelné udržet kvantové spojení (kvantové provázání) a to bude vyžadovat nějaký čas pro udržení, než třeba přiletí foton z druhé strany.

Kvantové vzdělávání

Universidad Politécnica de Madrid spouští online magisterský program v angličtině na téma kvantové počítače. Přihlásit se mohou i našinci, avšak počet míst je omezený a taky to něco stojí, pokud nedostanete stipendium.

Kvantový byznys a investice

Xanadu oznámilo Canada Quantum Network, první kanadské konsorcium kvantových firem. Spoluzakladateli jsou ještě MaRS a Creative Destruction Lab.

Rosatom, ruská státní společnost zaměřená na jadernou energetiku, oznámila spuštění národní kvantové laboratoře, jejímž cílem je vyvinout kvantový počítač do konce roku 2024 s 30-100 qubity.

Ostatní

Pro odpočinek si lze přečíst i trochu té fikce (ale kdo ví, jak to bude, že…) The Quantum Spy od Davida Ignatiuse.