Pravidelný týdenní přínos vybraných novinek ze světa kvantových počítačů, kvantových sítí a komunikace, kvantových technologií a kvantového byznysu.
Kvantová fyzika
Grafen je stále poměrně nová věc plná potenciálů. Jedním z takových potenciálu je jeho využití pro supravodivou elektroniku. Dnes dosáhnout supravodivosti je doslova chemie. Na druhou stranu, supravodivost dosažena pomocí dvou vrstev grafenu by mohlo přinést revoluci a to včetně i pro kvantové počítače na bázi supravodivých qubitů a dalších kvantových technologiích. Technicky supravodivé qubity využívají tzv. Josephsonových můstků, které se musejí fixovat během výroby, a i manipulace je náročná. S grafenem by se celá tato mašinérie mohla zjednodušit.
Kvantové počítače
Inženýři z japonské NTT přišli s novou kompresí kvantových obvodů využívající 3D topologický kód. V rámci své publikace se chlubí kompresí až 77% (dosud nejlepší byla kolem 40%). Komprese kódu je jedna z cest, jak udělat kvantové počítače reálně užitečné dříve. Současné NISQ kvantové počítače mají poměrně velkou chybovost a chyba roste s tím, kolik operací potřebuje a jak dlouho kvantový algoritmus běží. Vhodná komprese snižuje počet operací a i potřebný čas. Tedy, může to pomoci spustit výkonnější algoritmy, které byly plánovány, že budou moci běžet až v budoucnu.
Microsoft společně s Pacific Northwest National Laboratory pracují na API, které umožní vybudovat spojení mezi klasickými a kvantovými počítači za účelem maximálního využití obou platforem. Za tím účelem vytvořili kvantový i simulátor DM-Sim.
Zajímavý rozhovor s CEO Christopher Savoie z Zapata Computing najdete na ZDnet. Mluví o založení společnosti, co je jejím cílem, a přirovnává současný stav kvantových počítačů k SQL v 80. letech – divoké, nemotorné a plné slibů do budoucna.
Kvantová kryptografie a sítě
Společnost KT z Jižní Koreji vyvinula nový systém pro kvantovou distribuci klíče, kde lze distribuovat klíč i po pokusu o narušení distribuce například ze strany nějakého útočníka. V podstatě se jedná o duální systém, kde když bude napaden jeden kanál, tak systém automaticky přepne na druhý. Standardní QKD systémy, pokud detekují nějaký pokus o napadení, tak musejí přestat využívat daný kanál, neboť z principu nemohou klíč přenést.
ID Quantique a jihokorejská KEPCO oznámili dokončení stavby první kvantově zabezpečené elektrické sítě. Mezi dvěma stanicemi vzdálenými 40 km je šifrování zabezpečené pomocí QKD. V dnešní době, spousta první v energetické síti jako jsou elektrárny, rozvodny, trafostanice apod. ovládány vzdáleně pomocí počítačů. To zároveň představuje velice líbivý cíl pro hackery a případné kyberútoky.
Kvantový byznys a politika
Zapata Computing v rámci investic Series B získala 38 milionů dolarů.
Multiverse Computing uzavřela investiční kolo s 1.5 milionem eur. Multiverse Computing je kvantová softwarová společnost zaměřující se na finanční průmysl a jeho problematiku jako je objev podvodných transferů, optimalizace portfolia a AI na čemž spolupracuje s Bankia a BBVA.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.