Pravidelný týdenní přínos vybraných novinek ze světa kvantových počítačů, kvantových sítí a komunikace, kvantových technologií a kvantového byznysu.
Kvantová fyzika
Výzkumníci z Bristol University přišli s novým miniaturním detektorem světla (koherentní stavy světla), který měří jeho vlastnosti s rekordní rychlostí. Klíčová je ta rychlost, která je o řád lepší než u předchozích řešení. Výsledků dosáhli pomocí integrovaného detektoru spojující křemíkový fotonický čip a mikro kontrolér.
Kvantové počítače
Další banka, Bankia AM, spolu s kvantovou společností Multiverse Computing pracují na využití kvantových počítačů pro optimalizace řízení investic a portfolia fondů. Projekt je ve fázi úspěšného proof-of-concept a využit byl kvantový annealer D-Wave.
Čím dál častěji v novinkách píšeme o kvantových počítačích založených na uvězněných iontech, kde Honeywell má 10 qubitů a IonQ hlásí 32 qubitů. Jedná se o poměrně rychlý nárůst qubitů jen za pár posledních let. Více si o tomto fenoménu můžete přečíst na IEEE. A další srovnání Honeywell a IonQ na QCR.
Vyšla studie ohledně budoucí potřeby kvantové pracovní sily. Studie je založená na rozhovorech s manažery více než 20 kvantových společností z celých USA. Autoři doporučují, že univerzity by měly nabídnou úvodní a multidisciplinární kurzy spojené s kvantovými technologiemi.
Kvantové sítě a kryptografie
Jedním z kvantově-odolných řešení je od IBM, tzv. plně homomorfní šifrování. Jedná se o nové moderní šifrování, které by nemělo být rozlousknutelné ani pomocí kvantových počítačů. Významná schopnost je, že data zůstávají zašifrovaná i když s nimi pracujeme. V podstatě si to můžeme představit, že do toho šifrování pustíme nějaký algoritmus a pak speciálním klíčem dostaneme zpět jen výsledek aniž bychom viděli, co tam je.
Spojené státy mají velké ambice ohledně vytvoření kvantového Internetu. K tomu již udělali první krok, kdy spojením Brookhavenské národní laboratoře se Stony Brook University (přes 70 km) pomocí optického kabelu vytvořili zatím nejdelší kvantovou síť v USA.
Kvantový byznys a politika
Fujitsu a University of Toronto o další tři roky prodlouží spolupráci na vylepšování algoritmů pro digitální annealer, již druhé generace, od Fujitsu. Konkrétně by se spolupráce měla zaměřit na vývoj kvantových annealerů.
Ve spojeném království byl schválen další projekt – Discovery vedený formou M-Squared Lasers spolu s dalšími 8 účastníky z řad průmyslu, univerzit i národních laboratoří. Cílem projektu je výzkum tří různých metod realizace qubitů za použití fotoniky. Konkrétně se jedná o qubity založené na neutrálních atomech, uvězněných iontech a fotonických qubitech.
Dalším zajímavým startupem z Jižní Koreji je PharmCADD, který přišel s inovativním přístupem k vývoji nových léčiv. Je založený na strojovém učení s kvantovými simulacemi chování molekul, hlavně proteinů. V současnosti startup prochází investičním kolem Series A.
Poslední týden, dva jsme četli hlavně o volbách v USA. Tak i my se na to podíváme. Podle amerických médií, by Spojené státy i pod vedením Bidena měly pokračovat v investicích do kvantových technologiích. Konkrétně se mluví o 300 miliardách dolarů na příští čtyři roky pro odvětví jako jsou umělá inteligence, kvantové počítače, čistá energie a 5G. Hlavním cílem je zůstat technologicky stále před Čínou.
IQM Quantum Computers oznámili, že z investičního kola Series A dostali celkem 39 milionů eur. IQM je finská společnost, jeden z dominantních evropských výrobců supravodivých kvantových počítačů.
Novinky z qubits.cz
Máme nyní i Youtube kanál! Kde jsme umístili i první video z Týdne vědy na téma Co to jsou kvantové počítače a co dnes dokážou.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.