Pravidelný týdenní přínos vybraných novinek ze světa kvantových počítačů, kvantových sítí a komunikace, kvantových technologií a kvantového byznysu.
Kvantová informatika a fyzika
Vědci z MIT přišli s vylepšením supravodivých qubitů, které mohou na vyžádání vygenerovat mikrovlnné fotony a pomocí vlnovodů je navést na jiné vzdálené qubity. Současné supravodivé qubity mohou interagovat jen s qubity v blízkém okolí. Tato technika umožní spojení i se vzdálenými qubity včetně těch na jiném kvantovém procesoru. To může být cesta, jak škálovat supravodivé kvantové procesory výš.
Nyní i vědci z Číny přišli s novým zdrojem jednotlivých fotonů. Technologie je založená na kvantových tečkách. Tato technologie výrazně snižuje fluktuace v čase a množství produkovaných fotonů. To je důležité pro mnohé aplikace, a hlavně pro fotonické kvantové počítače.
Se svým zdroje jednotlivých fotonů na povel přišli i výzkumníci z LBNL. Zdroj fotonů je založený na 2D polovodiči a chlubí se, že generované fotony jsou opravu identické. Poznamenejme, že identičnost generovaných fotonů je dalším z požadavků pro potřeby fotonických kvantových počítačů.
Kvantové počítače
Menší článek o tom, jak kvantové počítače mohou pomoci zdravotnictví. Mohou pomoci se studiem interakce různých léků; strojové učení a kvantové počítače umožní lépe zpracovat obrázky z různých snímacích zařízení (PET, CTC, NMR, …); a lepší simulace pro zacílení radioléčby s cílem nižšího poškození okolní tkáně.
IBM Quantum a Qiskit oznámili The Coding School, v rámci které nabídnou 5 000 studentům osmi měsíční online kurz o kvantových počítačích. Kurz je určený středoškolákům a výše. Přihlásit se můžete tady.
Ohledně kvantových technologií se americká vláda činí více a více. Nyní spustila portál quantum.gov, domácí web pro národní kvantové koordinační centrum. Zároveň Bílý dům publikoval dokument Quantum Frontiers Report, který naznačuje kvantový výzkum v USA na několik let dopředu.
Výzkumníci z LANL přišli s novým algoritmem, který rozšíří výpočetní možnosti současných kvantových počítačů. Vědci pomocí strojového učení vytvořili takový kvantový obvod, který může aproximovat velké množství qubitových operací najednou. Tento algoritmus řeší hlavně problém krátké koherenční délky současných qubitů. Jinak řečeno, výsledkem je kvantový simulátor, který nahradí sekvenci operací jednou rychlou operací, která se spíše spočítá před ztrátou koherence.
Společnost Aliro Quantum představila své dva produkty. Prvním je Aliro Q.Compute, vývojářská platforma, která vezme program ve kvantovém programovacím jazyce a optimalizuje jej pro konkrétní hardware. Podporované kvantové procesory jsou ty od IBM, Honeywell, Rigetti a AQT. Druhý produkt Q.Network je simulátor kvantových sítí, který umí simulovat šum, různé konfigurace prvků v síti, testovat různé protokoly, apod.
Kvantový byznys
General Electric (GE) dostal grant na tři projekty v oblasti kybernetické bezpečnosti. Jedním z projektů je na kvantovou kybernetickou bezpečnost na kterou spolupracují např. s Qubitekk a projekt zahrnuje i vývoj QKD.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.