Pravidelný týdenní přínos vybraných novinek ze světa kvantových počítačů, kvantových sítí a komunikace, kvantových technologií a kvantového byznysu.

Obrázek týdne: kvantová hra Qlogic pro Android.

Kvantová fyzika a informatika

Microsoft ve spolupráci s University of Copenhagen pracuje na topologickém kvantovém počítači. Než ale budou moci takový postavit, tak je potřeba vyrobit topologický qubit. A to je výzva. Do teď jako jeden z klíčových prvků bylo silné magnetické pole. Nyní s objevem nového materiálu bude možné vyrobit topologický qubit i bez magnetického pole. Připomeňme, že topologické qubity teoreticky nabízejí velmi dlouhou dobu koherence (dobu života) a to tak významně, že i např. Microsoft do toho investuje, i když je zde spousta technických výzev, které je potřeba překonat.

Vědci z University of Chicago přišli s průlomem, který nás může značně přiblížit ke kvantové paměti. K tomu využili karbid křemíku. To není úplně neznámý materiál, již se ví, že spiny atomů v tomto materiálu mohou držet svůj kvantový stav hodiny až dny. Ta klíčová schopnost je jej ovládat. To se podařilo s jedno elektronovou analogií magnetické rezonance. Výzkumníci nejen ovládli jednotlivé spiny, ale dokázali vytvořit i kvantově provázaný stav.

Nový typ detektoru jednotlivých fotonů představili výzkumníci z Purdue University. Princip je založen na soustavě až 100 qubitů, které silně reagují i na jednotlivý foton. Detektor je zatím ve fázi simulací a je vyvíjen pod programem DETECT od DARPA.

Kvantové počítače

Škola hrou. To platí i pro kvantové počítače. Paltan Games vydala hru QLogic zatím jen pro Android, jejíž cílem je sestavovat kvantový obvod tak, abychom dosáhli cílového stavu. Ideální do metra či tramvaje.

Zapata oznámila integraci Qiskit a Orquestra do svého prostředí. Qiskit je jedna z nejoblíbenějších knihoven pro kvantové počítače, je v Pythonu a vyvíjeno společností IBM. Orquestra je pak pracovní prostředí nad knihovnou Qiskit a dalšími.

Bez hlubších detailů další Čínská společnost oznámila kvantový cloud. Jedná se o službu Quantum Cloud od společnosti Baidu. Základní funkčnost bude podobná jako cloudová řešení od Microsoft, Amazon nebo IBM. Baidu zatím nepředstavilo vlastní kvantový počítač, ale dříve letos představilo Paddle Quantum, platformu pro deep learning pro kvantové počítání.

Kvantová kryptografie

Americký start-up Ambit oznámil svou novou službu AmbitVPN. Jedná se o privátní šifrovaný tunel (VPN), který k šifrování využívá algoritmy, které odolají i útokům kvantových počítačů (alespoň ne těmi známými metodami). Samotné VPN je postavené na protokolu Wireguard, v podstatě nový možný nástupce OpenVPN protokolu.

Kvantový byznys a politika

Evropská komise přišla s novým návrhem na podpoření pozice EU v oblasti superpočítačů a kvantových počítačů. Cílem je podpořit výzkumné a inovační projekty v těchto oblastech na který má připraveno 8 miliard euro.

Americké Quantum Economic Development Consortium (QED-C) oznámilo, že v nejbližších týdnech budou přijímat i zahraniční členy. Dosud mohly být členy jen americké společnosti a instituce. Cílem konsorcia je pomoci vytvořit robustní komerční kvantový průmysl a navázaný dodavatelský řetězec. Konsorcium bylo založené za pomocí NIST a v rámci americké Národní kvantové iniciativy.

Investice do kvantových technologií oznámila i Bavorská vláda. Konkrétně se jedná o 120 milionů eur pro následující dva roky.