První týden v novém roce přinesl zajímavé články s předpověďmi na tento tok. Také Zapata publikovala výsledky svého velkého průzkumu ohledně zavádění kvantových počítačů pro průmyslu. Hodně zajímavé čtení.
Kvantové algoritmy a software
Máme tu další zajímavou aplikaci. Námořní přístav v Los Angeles patří k těm nejvytíženějším v USA. A s obrovským množstvím kontejnerů je dost práce, hlavně v organizaci. Pro tyto účely mají přístavy speciální řídící softwary s lepšími či horšími optimalizacemi. V Los Angeles nyní nasadili nový takový software nazvaný HONE, který pro optimalizaci používá strojové učení ale i optimalizace počítané za pomocí kvantového annealeru od D-Wave. Samozřejmě, jako jindy v podobných případech je těžké určit, jak obrovský je přínos toho, že je to „kvantové“. Ale je to dost zajímavá vlaštovka kvantové budoucnosti.
Kvantová společnost Zapata Computing si udělala vlastní průzkum jak se kvantové počítače využívají nebo plánují využít v průmyslu. A co jím z toho vyšlo? ◆ Kvantové počítače se dostávají do zájmu velkých korporací a 69% plánuje nějakou formu práce s kvantovými počítači v následujících 1-2 letech. ◆ V implementaci vedou korporace v USA, pak Kanadě a Číně. ◆ Společnosti také očekávají že implementace kvantových technologií jim přinese nějakou konkurenční výhodu a to už třeba za dva roky. ◆ Ti nejpokročilejší také nejvíce investují do „kvantové“ pracovní síly. ◆ Velké očekávání jsou hlavně v kombinaci strojového učení a kvantových počítačů. ◆ Málo která společnost na tom dělá sama. V drtivé většině na to mají nějakého kvantově zdatnějšího partnera. ◆ A v reportu najdete toho více. Avšak je to jen průzkum názorů. Osobně si myslím, že některé jsou až příliš optimistické. A tady v ČR? Zatím to nikoho úplně nepálí. Ale to souvisí obecně s neochotou jít do rizikovějšího výzkumu a vývoje.
Přehledy za minulý rok a vize do toho dalšího
Dále tu máme Quantum Predictions for 2022 od Quantum Zeitgeist. A co očekávají? ◆ Že nějaká velký procesorový hráč (Intel, AMD, NVIDIA) by mohl koupit nebo spojit s nějakým startupem pracujícím na kvantovém počítači ◆ Další SPAC by mohl být Xanadu ◆ Intel by nám toho mohl předvést více v oblasti kvantových počítačů ◆ více si počtete o „kvantovkách“ v mainstreamových médiích ◆ nebo že IBM úspěšně přijde s 433 qubitovým procesorem.
A další předpovědi tentokrát od The Quantum Daily: více výzkumu směrem ke kvantové biologii ◆ kvantové počítače začnou už být alespoň o trochu lepší než ty klasické ◆ více filozofování o významu kvantového počítání ◆ dodavatelský řetězec pro potřeby kvantových počítačů bude drhnout ◆ uvidíme více akvizicí či spojování kvantových společností ◆ bude to kvantový rok pro Čínu, kdy se rozhodne, jestli bude zářit nebo upadne ◆ uvidíme první krachy kvantových společností a první kvantový podvody ◆ méně peněz pro kvantové startupy ◆ uvidíme více vstupů na burzu skrze SPAC ◆ a mohly by tu být první pokusy jít na burzu skrze IPO (ta normální a věrohodnější cesta na burzu)
Kvantové technologie
Už jsem o tom párkrát psal, ale tady najdete krásné shrnutí ohledně využití kvantových senzorů v neurologii.
Ostatní
Dlouho jsem váhal, jestli to sem psát, neboť je tu spousta pochyb. Ke konci minulého roku skupina vědců oznámila, že dokázali kvantově provázat dva supravodivé qubity se želvuškami. Želvuška je miniaturní živočich s velikostí menší než 1 mm a je považována za nejodolnějšího živočicha na planetě. Díky tomu dokázaly přežít i v mrazáku používaného pro supravodivé qubity. A spustilo se kolem toho poměrně velké halo ve všech směrech, co by to znamenalo pro fyziky a hlavně biologii? Jak je to moc skutečné a opravdu to bylo kvantové provázání? Jedná se buď o nesmysl nebo o hodně velkou věc. To ještě uvidíme. p.s. jejich článek je zatím jen preprint, není v žádném recenzovaném časopise. Recenze nějaký čas trvají.
Kvantový byznys, investice a granty
Koupili jste si akcie IonQ? Tak by vás mohla zajímat tato analýza a předpovědi pro rok 2022 včetně popisu co vše může hrát roli hlavně z pohledu vlků z Wall Street.
Francouzská vláda dá 70 milionů EUR na velký francouzský projekt centra pro kvantově-klasické hybridní počítání, které bude umístěno ve výpočetním centru CEA. Hybridní systém pak bude přístupný výzkumníkům, ale i průmyslu nejen z Francie. Tato investice je součástí širších francouzských kvantových snah.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.