Po týdnu tu máme opět pár novinek. Pěkný článek os SEEQC, šuškandu z Googlu či pár pěkných přehledových článků. A objevil se první merge – Pasqal a Qu&Co

Kvantové počítače
Tady najdete pěkný rozhovor se šéfem SEEQC. SEEQC je kvantový spin-off z New Yorku, který je full-stack (to znamená, že dělají vše od hardware po software) vývojář kvantových počítačů. Zatím úplně nemluví o tom, na kolik qubitů se už dostali, nicméně z rozhovoru lze zachytit několik zajímavostí. Pracují na supravodivých qubitech. Jeden z hlavních směrů, jak si pomoci se škálováním počtu qubitů nahoru je přechod na digitální řídící čipy. Supravodivé qubity jsou řízeny analogickými signály a jsou tam analogo-digitální převodníky, atd. To vše zabírá místo a kvantový počítač jen zpomaluje. Zajímavý poznatek také je, že vytvoření jednoho qubitu s celým řídícím a vyčítacím systémem vyjde dnes na 10 000 USD. A nedávno to bylo dokonce 40 000 USD. Více na Forbesu.
QMware spustilo první hybridní kvantový cloud v Vídni, Rakousku. QMware je společný podnik Terra Quantum (kvantový software) a Novarion Systems (hybridní cloud). Jedná se o aktivitu v rámci projektu GAIA-X (projekt pro vybudování sítě evropských cloudových datacenter a poskytovatelů – pro větší nezávislost na amerických cloudech). Avšak se jedná pouze o kvantový simulátor schopný simulovat až 40 qubitů. Žádný reálný kvantový hardware. Nicméně pro počáteční vývoj kvantového software to může stačit.
Kvantový software a algoritmy
Xanadu vydalo novou verzi své platformy PennyLane 0.2. Nová verze má lepší návrhář kvantových obvodů, nové a vylepšené kvantové optimalizační algoritmy, obecně lepší optimalizace platformy, která je nyní rychlejší či dekompozice pro konkrétní hardware.
Zajímáte se o kvantové strojové učení? Na arXivu se objevil článek, který poskytuje review na relevantní literaturu. Je to dobrý výchozí bod pro ty, kteří se chtějí ponořit hlouběji.
A zde podobně najdete podrobný přehled kvantových aplikací pro finančnictví.
Přehledy za minulý rok a vize do toho dalšího
Nyní vám přináším perspektivu pro rok 2022 z Atom Computing Inc.: V roce 2022 uvidíme více demonstrací aplikací na hardwaru včetně nového hardwaru. Významný rok by to mohl být pro qubity na bázi neutrálních atomů (na kterých právě v Atom Computing pracují, že bychom se měli těšit na nějaké významné oznámení?) ◆ uvidíme nové přístupy k tomu, jak využít NISQ kvantové počítače (ty nedokonalé s velkou chybovostí) a ruku v ruce i zajímavé use cases ◆ cloudový poskytovatelé, kteří mají v portfoliu i kvantové počítače, posílí tuto divizi o nové hardwarové poskytovatele ale i o množství qubitů. Očekává se, že dominovat budou poskytovatelé z USA a Číny ◆ investice do kvantového odvětví dosáhnout nového rekordu ◆ větší zájem o diverzitu a inklusi v kvantových vědách ◆ porostou hlavně regionální centra excelence, která poskytují lepší podmínky pro blízkou spolupráci.
Byznys, investice
Máme tu šuškandu od Business Insider, že skupina zabývající se kvantovými technologiemi v Alphabetu (Google) známá jako Sandbox@Alphabet bude vyvedena ven jako spin-out. To by jim mělo umožnit dosáhnout na více investic, jednoduší nábor a obecně dynamičtější procesy. Samotný Alphabet to nijak zatím nekomentoval.
LG Electronics se připojilo do IBM Quantum Network, platformy, která sdružuje významné hráče, kteří se hrají s kvantovými počítači. Nicméně, prohlášení se omezilo na obecné fráze, že se LG zapojí do vývoje hardware i software, ale žádné detaily navíc.
Ze společnosti Arqit, který se zabývá kvantově odolnými řešeními, se stává hodně významný hráč. Sám Arqit již komerčně nabízí různá kvantově odolná šifrování a do budoucna chce postavit i síť kvantových satelitů pro kvantovou komunikaci. Své služby chce nabízet hlavně i vládám včetně bezpečně komunikace mezi vládami. Do této oblasti patří i nově podepsaný projekt, který Arqit povede. Konkrétně se jedná o zapojení Austrálie do projektu Space Bridge, který byl započat před rokem ve Spojeném království. Arqit by měl spolupracovat s australskými institucemi, univerzitami a průmyslem v jejich zapojení do projektu Space Bridge za australskou stranu.
A máme tu oznámení o prvním spojování. Své spojení konkrétně oznámili Pasqal – ten pracuje na vývoji kvantových počítačů na bázi neutrálních atomů a společnosti Qu&Co, která zase vyvíjí kvantové algoritmy a software. Nová společnost ponese název Pasqal a bude sídlit v Paříži. Cíle jsou podobné, jako měli společnosti před tím, tedy v roce 2023 představit kvantový počítač s 1000 qubity. Samotné Qu&Co poskytovala služby typu SaaS a mezi zákazníky patří např. BMW, LG, Airbus nebo Jonson & Johnson. Ti teď budou mocí využít i vývoj na hardwaru ze strany Pasqal.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.