Pravidelný týdenní přínos vybraných novinek ze světa kvantových počítačů, kvantových sítí a komunikace, kvantových technologií a kvantového byznysu.

Kvantová fyzika

Materiáloví výzkumníci z Polytechniky v Lausanne nečekaně objevili významné kvantové chování elektronů na makroskopickém měřítku, a navíc při relativně vysoké teplotě. To může být zajímavý směr pro kvantové počítače při běžnějších podmínkách než kolem absolutní nuly.

Vědci z Univerzity v Basileji představili nový protokol pro bezpečnou kvantovou komunikaci i skrze nedůvěryhodná zařízení, nebo obecně zvané tzv. černé krabičky. Vědci zvýšili bezpečnost jednoduše řečeno přidáním šumu, aby tak útočník získal ještě méně reálné komunikace.

Kvantové počítače

IBM publikovalo volný toolkit s plně homomorfním šifrováním (Fully Homomorphic Encryption – FHE), které by mělo být odolné vůči prolomení pomocí kvantových počítačů. FHE nemá být jenom nový kvantově odolný algoritmus, ale jedná se o zcela nové paradigma a nový přístup k šifrování, které je výsledkem 11 let výzkumu. Toolkit je dostupný pro MacOS a iOS a brzo pro Linux a Android.

Quantum Computing Inc. přišlo s článkem, kde představují novou verzi qbsolv, nástroj pro řešení QUBO problému, který již nyní je schopen konkurovat klasickým řešením v oblasti kvality, rychlosti i rozmanitosti řešení. Tento pokrok může být dalším motorem k přechodu na kvantový software, neboť QUBO je často používán na nejrůznější optimalizační úlohy.

A u optimalizace ještě zůstaneme. Na MIT Technology Review je stručný článek, kde popisují, kde všude společnost Reply již aplikovala kvantově optimalizační algoritmy, např. v finančnictví, logistice, vlakově dopravě či v telekomunikacích. Pěkná motivace, kde se ukazují reálné výsledky.

Zajímavý pohled do blízké budoucnosti od Dario Gil (šéf výzkumu v IBM) s názvem The Quantum App Store Is Coming na téma kvantového programování a kvantového software v blízké budoucnosti. Dario předpokládá, že vývoj bude podobný jako u klasických počítačů, ale mnohonásobně rychlejší.

VTT technické výzkumné centrum oznámilo spuštění nového projektu, jehož cílem je postavit první finský kvantový počítač. K tomuto účelu dostanou od Finské vlády 20.7 milionů EUR.

Vzdělávání

MIT a The Coding School otevřou první kurz svého druhu ohledně kvantových počítačů pro středoškolské zájemce a studenty z řad prvních ročníků na univerzitách. Studenti získají základy kvantové informatiky a počítačů a na konci zvládnou jednoduché kvantové programování. Bohužel pro české nadšence je kurz určený zatím pouze pro americké studenty. Nicméně je to jasný signál, jak kvantové počítače se stávají více a více seriózním zájmem.

Zábava

Dne 20.6. bude uvolněn film s názvem Infinite Potential, který pojednává o životě výjimečného fyzika Davida Bohma.

Kvantový byznys

Nizozemsko oznámilo, že v následujících pěti letech bude investovat 23.5 milionů eur do kvantových technologií. Připomeňme, že mezi výkladní skvosty nizozemského výzkumu patří Univerzita v Delft a QuTech. Navíc se v okolí spouští čím dál více startupů.

LGU+ jihokorejský mobilní operátor tvrdí, že jako první průmyslově nasadil kvantově odolné šifrování, které lze nasadit do sítě zákazníka. Technologii lze nasadit na drátové i bezdrátové sítě, včetně 5G. Problém takovýchto prvních nasazení je ve standardizaci. Navíc, pokud dané řešení opravdu není pořádně otestované, je možné, že tam bude banální chyba, a i obyčejným počítačem se to rozluští za pár sekund.

Analitici z McKinsey předpovídají, že trh kolem kvantových počítačů by mohl dosáhnout 1 bilionu dolarů v roce 2035. Odhadují, že kvantové počítače začnou reálně řešit optimalizační úlohy v rozmezí 2022 a 2026 a kolem roku 2030 by mohlo pracovat mezi 2 000 a 5 000 kvantových počítačů. Vše samozřejmě záleží na tom nejdůležitějším, kdy postavíme první opravdu výkonný kvantový počítač.