Pravidelný týdenní přínos vybraných novinek ze světa kvantových počítačů, kvantových sítí a komunikace, kvantových technologií a kvantového byznysu.

Fyzika a kvantová informatika

Tým z Kalifornské University v Santa Cruz publikoval teoretický článek, kde představují nové nástroje na předpovědi dynamiky spinu materiálu. To může být klíčovým nástrojem k rychlejšímu vývoji spinových kvantových počítačů, ale i v oblasti spintroniky obecně.

Výzkumnici z Univerzity v Sorbonne oznámili pokrok v implementaci nového protokolu pro „entanglement swapping“, tedy operaci, která propojí dva nody v kvantové síti.

Kvantové počítače

Společnost Baidu představila Paddle Quantum, open-source knihovnu pro strojové učení za pomocí kvantových počítačů.

D-Wave pro účely výzkumu ohledně COVID-19 poskytuje svou kvantovou cloudovou platformu zdarma.

Na InfoWorld.com publikovali souhrnný článek o kvantové AI, ve kterém přiznávají, že kvantové AI je již za fází proof-of-concept, nicméně stále daleko od komerčního nasazení nebo aby překonaly klasické počítače. Článek mimo jiné poskytuje přehledný souhrn přístupů v kvantovém AI a i dostupné frameworky.

Výzkumníci z Austrálie přišli s novátorským přístupem k tzv. quantum error correction, tzn. část kódu, která se snaží snížit chybovat jednotlivých qubitů, které jsou křehké a náchylné ke změně. Nová metoda je založen na 3D přístupu k tzv. 2D surface kódu.

Kvantové technologie

Vědci z University v Bristolu představili první integrovaný zdroj jednotlivých fotonů formou CMOS čipu. To může být důležitým krokem k masivnějšímu vývoji kvantových počítačů postavených na fotonech a dalších kvantově optických technologií.

Kvantový byznys

Na konci května spustila činnost OneQuantum, která si dává za cíl vytvořit komunitní síť kvanotových startupů z celého světa, kde by si členové mohli vyměňovat zkušenosti, pomoci s investicemi a pomoc s průnikem na trh.

Startup z Paříže Alice&Bob získal investici 3.3 milionů dolarů na svůj nedávno představený prototyp supravodičového kvantového procesoru, který se vyznačuje až exponenciálně vyšší odolností vůči chybám vzniklým v důsledku nestability kvantových bitů.

Na NetworkWorld vyšel článek, který pěkně popisuje pohled Airbusu na kvantové technologie z potenciální pozice koncového uživatele takových technologií. Dodejme, že Airbus se dlouhodobě zajímá o kvantové technologie a věří v jejich budoucí využití, a dokonce má za sebou i jednu soutěž za účelem nalákání odborníků k řešení problémů relevantních k leteckému průmyslu.