V tomto článku vám představíme náš výběr nejvýznamnějších korporací i zajímavých univerzitních spin-off firem a startupů z řad hardwarových i softwarových firem.

01 Communique

Společnost založená již v roce 1992 se zaměřuje na kvantově odolná bezpečnostní řešení včetně i populární blockchain technologie.

Alibaba

Jedna z největší čínských IT firem staví ve spolupráci s Čínskou akademií věd jedno z největších center pro výzkum kvantových počítačů. Samotná firma se zaměřuje na vývoj kvantových počítačů, cloudové služby a nejrůznější aplikace včetně umělé inteligence a e-commerce.

Amazon

Ani Amazon nestojí stranou kvantových počítačů. Ke konci roku 2019 Amazon oznámil, že v rámci AWS poskytne cloudový přístup ke kvantovým počítačům od D-Wave, IonQ, a Rigetti. Službu nazval Amazon Braket. Krom toho má i vlastní kvantovou laboratoř, která se zabývá různými aplikacemi pro kvantové počítače.

ColdQuanta

Americká společnost zaměřující se na vývoj kvantových procesorů s využitím chlazených atomů. Jedná se o velice univerzální společnost, která kromě vývoje kvantových procesorů pracuje i na dalších nástrojích, např. atomových hodinách a jiných kvantových technologií využívající chlazené atomy.

D-Wave

Kanadská společnost D-Wave je jedna z prvních společností, která uvedla na trh první kvantový počítač. Nicméně se nejedná o univerzální kvantový počítač, ale spíše o kus více specializovaného kvantového čipu založeném na principech kvantového žíhání. To je vhodné například pro vyhledávající nebo optimalizační úlohy, včetně pro strojové učení. Současný nejvýkonnější model s označením 2000Q má 2048 qubitů a pracuje se na čipu s 5000 qubity.

D-Wave v současnosti spolupracuje a dodává své produkty například pro Lockheed Martin, NEC, Volkswagen nebo národní laboratože Los Alamos či Oak Ridge v Spojených Státech.

Google

Google, jeden z největších hráčů, který se zabývá všemi směry v oblasti kvantových počítačů – od vývoje vlastních procesorů až po kvantový software. V druhé půlce roku 2019 oznámil Google, že pomocí vlastního kvantového procesoru Sycamore dosáhl tzv. kvantové nadvlády. Nicméně se spíše jedná o marketingový tah, než opravdovou kvantovou nadvládu.

GTN

Britská společnost zabývající s kvantovým strojovým učením, umělou inteligencí, simulacemi se specializací na farmaceutický a chemický průmysl. GTN prosperuje i díky široké škále partnerství a spolupráce s jinými firmami a univerzitami.

IBM

IBM je v oboru kvantových počítačů opravdu legenda a jeden z hlavních průkopníků. Na kvantových počítačích pracuje už spoustu let a byl prvním, kdo dal cloudový přístup ke svým kvantovým procesorům a to i zdarma. Díky této službě IBM Q Experience už vznikla řada vědeckých publikací, které představují potvrzení konceptu různých kvantových algoritmů dokonce jen na 5-qubitovm procesoru.

IonQ

IonQ je americká společnost, která se specializuje na iontové kvantové procesory s důrazem na simulace kvantových systémů. V současnosti mají funkční procesor s 11 qubity a pracuje se na čipu se 79 qubity. Nutno dodat, že tato technologie má vysoký potenciál pro škálování do velkého množství qubitů.

ISARA

Kanadská kvantová společnost zabývající se kvantovou bezpečností ze všech směrů – jak kvantově odolná řešení tak i software pro faktorizaci velkých čísel a louskání RSA šifrování.

Microsoft

Microsoft je známá softwarová společnost známá především svými operačními systémy, kancelářskými balíky a v současnosti i s cloudovými službami. Nicméně další důležitou oblastí, kde Microsoft exceluje a kde v minulosti i významně dominoval, jsou programovací jazyky a obecně vývoj. V případě kvantových počítačů chce být Microsoft také v centru dění a poměrně dobře se mu to daří. Jeho základním produktem je nový programovací jazyk Q#, který je navržen univerzálně pro všechny kvantové procesory (samozřejmě zde musí být i kompilátor, který Q# převede do jazyka nižší úrovně specifického pro daný procesor, podobně jako u klasického programování).

Kromě samotného nového jazyka, Microsoft i pracuje na knihovnách, které budoucí kvantoví programátoři budou moci použít, např. pro simulace v chemii. K tomu mu i pomáhá tým plný špičkových odborníků z akademické sféry. Jak je dobrým zvykem Microsoftu, své produkty silně propaguje a poskytuje i výborný výukový materiál.

Nakonec ještě zmiňme, že Microsoft se nevěnuje jenom software, ale i hardware. Konkrétně ve spolupráci s QuTech pracuje na kvantovém procesoru na principu topologických qubitů.

QuTech

Je výzkumné centrum Nizozmské akademie věd (TNO) a Delfské technické university. Zabývají se výzkumem kvantových procesorů (supravodivé, topologické, NV centra a kvantové tečky) a kvantovým internetem. Blíže spolupracuje např. se společnostmi Microsoft nebo Intel.

Rigetti Computing

Jedna z větších čistě kvantových společností, která se zabývá všemi směry v oblasti kvantových počítačů. Má za sebou několik kol investic a i nákup jiných kvantových společností.

Xanadu

Kanadská kvantová softwarová společnost, která vyvíjí svoji vlastní komplexní platformu. Poslední roky také publikuje spoustu odborných článků ohledně výsledků dosažených jejich softwarem v oblasti kvantové chemie, teorie grafů, strojového učení apod.

Zapata Computing

Zapata Computing je spinn-off ze slavní americké MIT. Zapata vyvíjí obecný softwarový toolkit, které pomůžou zákazníkům využít výhod kvantových výpočtů. Zapata rovněž spolupracuje s firmami, jako jsou Atos, Microsoft, IBM, Rigetti či Amazon.