Pravidelný týdenní přínos vybraných novinek ze světa kvantových počítačů, kvantových sítí a komunikace, kvantových technologií a kvantového byznysu.

Obrázek týdne: 3D CAD model kvantového simulátoru od Pasqal

Kvantová fyzika

Teoretičtí fyzici z Griffith a Macquarie University představili práci, kde tvrdí, že limit pro koherenci laseru (jednoduše řečeno počet fotonů v jednom pulsu se stejnou fází) je až kvadraticky větší, než se posledních 60 let věřilo. Prezentovaná limita je skutečná limita pocházející z kvantové mechaniky, zatímco ta předchozí vyplívá z omezujících předpokladů. Nicméně si na nový laser ještě počkáme, až budeme mít vyspělejší technologii například supravodivosti.

Kvantové počítače

Francouzská společnost Pasqal vyvíjí programovatelný kvantový simulátor (něco jako kvantový počítač dedikovaný na užší typ výpočtů) na bázi neutrálních atomů. Systém pracuje jak v digitálním (použití hradel a kvantových obvodů) tak analogovém (adiabatické kvantové počítání) módu a v současnosti se dostali na 100 qubitů. V roce 2021 se chtějí dostat na 200 qubitů a zpřístupnit svůj systém skrze cloud na konci 2021.

Dánská společnost QDevil představila novou generaci řídícího systému pro kvantové procesory na bázi supravodivých qubitů. V podstatě se jedná o čip s mnoha kanály pro mikrovlnné řízení a vyčítání supravodivých qubitů.

Honeywell oznámil kvantový počítač nové generace System Model H1. Jedná se o kvantový počítač na bázi uvězněných iontů s 10 qubity s Quantum Volume 128. Nová generace přináší více qubitů, větší fidelitu a další modifikace a vylepšení. I nový kvantový počítač je přístupný skrze Microsoft Azure Quantum a dalších partnerů. Zároveň Honeywell potvrdil, že práce na modelu H2 jsou v plné síle a začíná se i na verzi H3. Honeywell dodal, že na vývoji pracuje tým okolo 150 lidi z různých oborů jako atomová fyzika, optika, kryonika, lasery, magnety, ultra-vysoké vakuum či systémy řízení a kontroly.

IonQ se rozšiřuje a pořídili si nové prostory v Marylandu, kde bude prostor alespoň pro 10 kvantových počítačů a to ve spolupráci s University of Maryland.

Polské BEIT domenstrovali Groverův vychledávací algoritmus na kvantovém počítači od Honeywell H0 se 6 qubity. BEIT zde také demonstroval vlastní řešení pomocí kterého omezují nutný počet dvou qubitových bran (hradla).

Kvantové technologie

V UK k výzkumu a vývoji přistupuje systematicky a i kamarádsky. Nyní National Physics Laboratory spustilo program Measurement for Quantum, který umožňuje zájemcům z řad firem přístup k, vědcům, znalostem i samotným kvantovým zařízení včetně krátkodobého používání/testování zdarma. Tento program by měl pomoci technologiím se rychleji z laboratoří dostat do průmyslového nasazení.

Tento týden také proběhla konference IQT Europe jíž se zúčastnila velká část výzkumníků ze světa kvantových technologii z firem i univerzit hlavně z Evropy, ale nejenom.