Pravidelný týdenní přínos vybraných novinek ze světa kvantových počítačů, kvantových sítí a komunikace, kvantových technologií a kvantového byznysu.

Obrázek týdne: vizualizace ultra studené matérie pomocí systému Albert od ColdQuanta.

Kvantové počítače

Qiskit komunita komunita pracuje Qiskit Metal, jedná se o EDA (electronic design automation) nástroji, který by měl ulehčit a více zautomatizovat návrh a modelování kvantových procesorů na bázi supravodivých qubitů.

Qiskit Metal

ColdQuanta se přidala k řadě dalším a spustila vlastní cloudovou službu Albert. Avšak nejedná se o cloudové řešení přístupu ke kvantovým počítačům, ale jedná se o systém pro studium ultra studené matérie a různých aplikovaných efektů, jako jsou kvantové tunelování či superpozice. Uživatelé budou mít přímo přístup k takovému zařízení na dálku a budou moci studovat nejrůznější efekty. Atomy chlazené téměř na absolutní nulu mají využití nejen pro kvantové počítače, ale i pro jiné kvantové technologie, jako je kvantová navigace, detekce elektrického pole, zpracování kvantových signálů, atd.

Nedávno jsme vydali článek popisující, co znamená Quantum Volume. Také jsme zmínili, že koncept má smysl jen pro kvantové počítače o poměrně malém množství qubitů. Detailnější zamyšlení o konceptu Quantum Volume a jeho možné rozšíření nebo nahrazení pro větší počet qubitů lze najít na IEEE.

Společnost aQuantum představila Q|Path>, jedná se o ekosystém nástrojů, služeb a procesů umožňující vývoj hybridních systémů. Tedy zahrnuje klasický i kvantový software, vizuální návrh kvantových obvodů, integrace a přizpůsobení na různé kvantové procesory od různých výrobců. Obecně by QPath mělo urychlit vývoj kvantově-klasických hybridních systémů pro řešení reálných problémů.

Japonská společnost QunaSys oznámila vydání vlastní cloudové služby pro chemické výpočty nazývaný Qamuy. Samotná služba obsahuje vlastní engine pro chemické výpočty, jehož základ je hotový a již se testuje. Qamuy je nyní v režinu privátní beta verze přístupné jen pro partnery.

Kvantová kryptografie

Toppan, NICT, QunaSys, a ISARA se spojili za účelem vytvoření kvantově bezpečné cloudové technologie. Celý systém bude postaven na technologii veřejných klíčů využívající kvantově odolného šifrování.

Toshiba oznámila, že plánuje vydělat 3 miliardy dolarů na kvantové kybernetické bezpečnosti (kvantově odolné šifrování, QKD) do roku 2030. Obecně očekávají, že trh s QKD vyroste na 12 miliard dolarů do deseti let. Sama Toshiba se účastní pilotních projektů ohledně QKD v USA a UK a možná i v Jižní Koreji.

Kvantový byznys a politika

Zatímco celé léto přicházela jedná zpráva za druhou o investicích do kvantového výzkumu v USA na nejrůznějších úrovních, tak nyní i čínský prezident se zmínil o důležitosti více se zaměřit na vývoj kolem kvantových technologiích. Dodejme, že již v roce 2016 Čína spustila svůj megaprojekt, v rámci něhož do kvantového výzkumu pumpují miliardy dolarů.

IBM a Mastercard oznámili partnerství pro projekt Quantum Computing in Ireland, jehož cílem je vytvořit platformu, která bude integrovat technologie založených na různých typech qubitů vyvíjených v Irsku.