Pravidelný týdenní přínos vybraných novinek ze světa kvantových počítačů, kvantových sítí a komunikace, kvantových technologií a kvantového byznysu.

Obrázek týdne: wafer s kvantovými procesory využívající spinový qubity.

Kvantová informatika a fyzika

Vědci z Tokyo University of Science přišli s novou a lepší verzí kvantové Fourierovi transformace. Jedná se v podstatě o analogii klasické rychlé Fourierovy transformace (FTT), která by měla být rychlejší, efektivnější a její využití širší. Dodejme, že normální kvantová Fourierova transformace je základ pro mnohé kvantové algoritmy, např. ten Shorův.

Kvantové počítače

Intel se blýsknul na IEEE Quantum Week. Zmiňme: hlavní zaměření na vývoj spinových qubitů; použití strojového učení na návrh multi-qubitových hradel; výzkum rychlejšího načítání klasických dat do kvantového počítače; BIKE – kvantově odolné šifrování pro veřejné klíče; a další.

The Quantum Daily provedlo obsáhlý průzkum. Podívejme se, co jim vyšlo. Jaký typ qubitů překoná klasické počítače: 31% supravodivé, 20.7% uvězněné ionty a 13.8% topologické a fotonické. Největší limity pro vývoj kvantových počítačů: škálování na více qubitů, dostatek financí na vývoj, systémy pro opravu chyb. Jaká oblast se dočká využití nejdříve: 1. chemie a farmaceutika, 2. kybernetická bezpečnost, 3. technologie, 4. finance. Investice: 60.7% si myslí, že je to nedostatek peněz, 32.1% si myslí, že peněz je dostatek a 7.1% si myslí, že jsou kvantové počítače přefinancované. Dále, 60.7% uvažuje osobně o nákup akcií v kvantové oblasti, 6 let je průměrný čas kdy by kvantové počítače měli začít generovat zisk, kde 25% již generuje zisk; 80% shledává složité najít správné lidi do oboru. Nejvíce zmiňovanou a obdivovanou firmou je IBM.

V lednu 2019 vyhlásil Airbus soutěž pro využití kvantových počítačů pro pět konkrétních problémů. Zájem projevilo přes 800 lidí, z toho vzniklo 36 odevzdaných návrhů a nyní Airbus vybral finalisty pro jednotlivé problémy.

Cambridge Quantum Computing oznámilo novou verzi 0.6 vlastní kvantové platformy t|ket⟩, která nyní umožňuje spouštění kvantových obvodů na Amazon Braket. t|ket⟩ je SDK, které by mělo pomoci maximalizovat výkon vašich algoritmů. Plus další novinky jako lepší optimalizace, lepší podpora pro Qiskit atd.

Kvantový kryptografie

Více a více společností začíná vnímat potenciální hrozbu ze strany kvantových počítačů a hlavně Shorova algoritmu, který může prolomit veřejné klíče postavené na RSA. Mezi těmi, kdo již jsou v tomto směru dál jsou VISA a banka JPMorgan.

Kvantový byznys a politika

QuTech a Fujitsu se domluvili na spolupráci ohledně vývoje kvantových počítačů. Konkrétně jde o vývoj modulárního kvantového počítače se spinovými qubity v diamantech.

Napětí mezi Čínou a Spojenými státy nebo Indií vedou k větší spolupráci zemí, které stojí proti Číně. Nyní Indie a Asutrálie směřují k partnerství ohledně spolupráce na kritických technologiích. Mezi nimi můžou být i kvantové technologie a počítače.

Naše články

Co to je to Quantum Volume? V novinkách o IBM nebo Honeywell často zmiňujeme Quantum Volume s nějakým číslem. Co to znamená jsme se pokusili vysvětlit tady u nás.