Pravidelný týdenní přínos vybraných novinek ze světa kvantových počítačů, kvantových sítí a komunikace, kvantových technologií a kvantového byznysu.

Kvantové počítače

Uvažovali jste někdy o tom si postavit kvantový počítač doma? Lidé od Qiskit vydali článek, kde popisují, jak si takový alespoň částečný kvantový počítač postavit (založený na kvantové optice, magnetické rezonanci či uvězněné ionty). Další návod i kódy najdete i na turbofuture.com.

Společnost Atos představila nový produkt QLM Enhanced. Jedná se o kvantové strojové učení akcelerované pomocí GPU. Díky tomu dosáhli vynikajícího zrychlení u kvantově-hybridních simulací a výpočtů, tedy hlavně VQE a QAOA. To umožní rychlejší a dynamičtější vývoj kvantového software. Jako GPU byly použity grafické karty NVIDIA V100S.

Velkou odezvu vzbudilo prohlášení Honeywell o nejvýkonnějším kvantovém počítači s mírou Quantum Volume 64 (informovali jsme minulý týden). Faktem je, že se jedná o kvantový počítač s uvězněnými ionty obsahující jen 6 qubitů. Navíc, kromě IBM, které Quantum Volume míru vyvinulo, tak ostatní výrobci neuvádí hodnotu Quantum Volume. Proto prohlášení o nejvýkonnějším kvantovém počítači na základě Quantum Volume je trochu zavádějící. Dále třeba na IEEE Spectrum.

Arline je open-source projekt, který se zabývá kompresí a optimalizací kvantových algoritmů. Jeden z produktů je i Arline Benchmarks, který umí porovnat jednotlivé kvantové kompilátory. Dodejme, že nároky na kvantové kompilátoy je větší. Například, když chceme kvantově provázat dva qubity, tak musí být fyzicky vedle sebe. Pokud nejsou, musíme provést několik SWAP operací, aby se k sobě dostaly. Kvantový kompilátor by se měl pokusit o takovou optimalizaci, aby se SWAP operací, které ubírají drahocený čas koherence qubitů, provádělo co nejméně.

Krásný shrnující článek o qubitech a o tom, jak jsou křehké a proč potřebujeme, aby křehké nebyly. Více na Sciencenews.org.

Americká Agentura ministerstva obrany pro pokročilé výzkumné projekty (DARPA) uskutečňuje výzvu, do které vybrala sedm týmů, které by měly ukázat, že současné, tzv. NISQ kvantové počítače již mohou nabídnout kvantovou výhodu a mohou již být potenciálně komerčně uplatněny.

Quantum Computing Inc od 29. června na zkoušku zdarma otevře svoji platformu Mukai. Přístupný by mělo být kompletně celé řešení jako pro platící zákazníky. Mukai platforma se pyšní tím, že své úlohy tam lze počítat bez detailnější znalosti kvantové informatiky.

Kvantové technologie

DNV-B1™ je první komerčně dostupný diamant pro výzkumu s dusík-vakance centry (NV centra). Diamanty s NV centry mohou sloužit jako velmi citlivé detektory RF signálů, masery, gyroskopy a pro další kvantové aplikace v kvantovém snímání (quantum sensing).

Korejský telekomunikační operátor SK Telecom je jeden z prvních, který bezpečnostní hrozbu ze strany kvantových počítačů bere vážně a již implementuje kvantovou kryptografii a kvantové generátory náhodných čísel. A implementaci kvantově-odolného řešení od SK Telecom oznámila energetická společnost KHNP (jaderné a hydroelektrické zdroje).

Kvantový byznys

QURECA spustila první kvantovou tréninkovou a náborovou platformu, která nejen hledá kvantové pracovníky, ale nabízí i kurzy pro ty, kteří do tohoto světa chtějí naskočit.

Horizon Quantum je kvantově softwarová společnost ze Singapuru, která oznámila navýšení investic na 3.23 milionů dolarů. Horizon Quantum vyvíjí nové nástroje usnadňující klasickým programátorům programovat kvantově.

Článků o tom, že kvantové počítače jsou hrozbou a je potřeba se na to připravit je čím dál více. Jeden z těch rozumnější najdete na weforum.org, kde zmiňují i geopolitické vlivy či kvantovou gramotnost jako další důležité prvky pro rozvoj tohoto odvětví.

Ostatní

Trochu odpočinkové sci-fi psaní o tom, jak by v budoucnu kvantové počítače mohly pomoci k nesmrtelnosti díky přenesení vědomí právě do kvantových počítačů.